Elewacja z naturalnego kamienia łupanego

Kamień naturalny jest wspaniałym materiałem na elewację domu, ogrodzenia, czy pokrycie ściany w salonie. Wygląda o wiele ozdobniej niż zwykły tynk, czy cegły. Kamień taki, jak łupek szarogłazowy jest słabo nasiąkliwy, co daje mu duże właściwości mrozoodporne. Oznacza to, że może z powodzeniem być stosowany na zewnątrz, a żadne warunki atmosferyczne nie będą mu straszne. Jak wykonuje się elewacje z kamienia łupanego?

 

Elewacja bez wypełniania fug

 

Jeśli nie planujemy kładzenia fug pomiędzy kamieniami w elewacji, dobrze jest zadbać o to, by podłoże na które przyklejamy kamień  miało  zbliżony do niego kolor. Kamienie układamy tak, by jak najdokładniej pokryć całą ścianę. Przestrzenie pomiędzy większymi kamieniami wypełniamy mniejszymi, aby nie widać było podłoża, na którym się znajdują. To dość prosty sposób wykonywania elewacji, poradzi sobie z nim nawet amator. Brak fug jest tu zaletą. Nieumiejętne fugowanie elewacji z kamienia może przyczynić się do zabrudzenia jego powierzchni, zwłaszcza gdy będzie to wykonywała osoba nie mająca dużego doświadczenia.  Metoda ta wymaga jednak ogromu cierpliwości. Kamienie nieprzycinane i niedopasowywane do siebie ciężko jest „szczelnie” ułożyć.

 

 

 

 

Elewacja z kamienia częściowo docinanego, bez fug

Elewacja z kamienia częściowo docinanego, bez fugAby kamień elewacyjny dokładniej pokrył powierzchnię, możemy go miejscami docinać lub doszlifowywać. Dzięki temu łatwiej dopasować elementy, które mają ze sobą sąsiadować. Cieńsze kamienie można mocować „na zakładkę”. Ta metoda wymaga użycia narzędzi i większej precyzji, jednak dzięki niej można wykonać „szczelną” elewację, bez potrzeby używania fug. Elewacja wygląda bardzo schludnie i naturalnie.

 

Elewacja fugowana

Inną metodą jest położenie kamienia i wypełnienie szczelin pomiędzy poszczególnymi elementami fugą. To najczęściej wykorzystywana metoda. Elewacja fugowana wydaje się być dopracowana w każdym szczególe.   Najbardziej precyzyjny sposób to dokładnie przycięcie kamieni tak, by fuga między nimi miała równą grubość. Wymaga ona doświadczonego fachowca, ale efekt robi oszałamiające wrażenie.

Elewacja fugowana

 

Elewację można wykonać również z mniejszym zaangażowaniem, tj. przykleić dowolne kamienie do powierzchni ściany i przestrzenie między nimi wypełnić fugą.

 

 

 

 

 

Elewacja fugowana

 

Będzie ona miała różną grubość w różnych miejscach i finalny efekt nie będzie aż tak spektakularny.

 

Napisany przez