Jak dbać o elewację z kamienia?

Elewacje są różne, a te z kamienia prezentują się znakomicie. Mogą być stworzone z małych kamyczków lub z wielkich kamieni. Wszystko zależy od wyobraźni klienta i samego projektu domu. Warto wiedzieć, jak o nie zadbać, by stale wyglądały jak nowe. By wciąż prezentowały się jak pierwszego dnia po ich położeniu.

Działanie czynników zewnętrznych

Kamień jest bardzo wytrzymałym i trwałym budulcem, ale ulega działaniu czynników zewnętrznych. Mogą na nim rosnąć mchy i porosty, może blaknąć pod wpływem opadów atmosferycznych, zabrudzeń oraz niszczeć pod wpływem działania promieni słonecznych i kwasów. W celu zabezpieczenia kamienia elewacyjnego stosuje się odpowiednie bezbarwne preparaty, które chronią go przed działaniem czynników zewnętrznych.

Niektóre z kamieni elewacyjnych są polerowane przed sprzedażą tak, by brud nie przedostał się do wnętrza porów strukturalnych. Są wśród nich piaskowce, granity i wapienie. Taki kamień nabiera odporności, a dzięki dodatkowym impregnatom jest chroniony przed wszystkimi złymi czynnikami pogodowymi. Niestety kamienie porowate mogą płowieć, przez co, co jakiś czas, konieczne jest stosowanie piaskowania, by doprowadzić je do naturalnego blasku.

W porównaniu z innymi rodzajami kamienia nasz łupek szarogłazowy:

  • nie jest szczególnie podatny na pokrywanie się glonami,
  • nie zmienia barwy pod wpływem promieni słonecznych,
  • nie wymaga specjalistycznego czyszczenia np. piaskowania.

Jak zadbać o elewację?

Niektóre z kamieni wymagają jedynie raz na kilka lat obmycia z kurzu i zewnętrznego brudu zwykłą myjką ciśnieniową lub szczotką i strumieniem wody z węża ogrodowego. Ponad to dla lepszego podkreślenia barwy kamienia, po wykonaniu elewacji, można pokryć go np. preparatem do pogłębienia barwy kamienia, a dla dodatkowego zabezpieczenia użyć dowolnego impregnatu hydrofobowego.  Warto pamiętać, że nie należy przesadzać z preparatami typu ”mokry kamień”, ponieważ można za bardzo przyciemnić kamień. Świetnym przykładem jest właśnie łupek szarogłazowy.

 

Samo piaskowanie elewacji polecane jest wyłącznie pod okiem specjalisty. Nie jest to tani zabieg i kosztuje znacznie więcej, gdy chce się go przeprowadzić na własną rękę. Innym, ale i ostatecznym rozwiązaniem jest zastosowanie środków chemicznych, które można nabyć w sklepach budowlanych lub chemicznych. Chociaż przy ich użyciu będziemy w stanie pozbyć się wykwitów, niestety nie są one obojętne dla samej elewacji. Dlatego warto z nich skorzystać dopiero wtedy, gdy reszta opcji zawiodła.

 

 

 

 

Napisany przez