Kamienne inkrustacje jako ozdoba elewacji

Jak wykończyć elewację? To pytanie zadaje sobie każdy inwestor planujący budowę domu. Do najpopularniejszych wyborów należy tynkowanie, warto jednak poznać inne opcje, mniej popularne, lecz równie interesujące. Jedną z nich są kamienne inkrustacje elewacji, czyli kamienne elementy ozdobne.

Wycinanie wzorów w kamieniu

Jedną z usług, jakie oferujemy, jest wycinanie wzorów w kamieniu elewacyjnym, płytach ścieżkowych, kamieniu przeznaczonym na ozdoby do ogrodów lub jako napisy do przyklejenia na ścianę (np. nazw firm, numerów domów). Jak to wygląda w praktyce? Jeśli masz swój pomysł na inkrustację, wystarczy się do nas zwrócić ze swoim wzorem. Jeśli podoba ci się ta idea, lecz szukasz inspiracji – u nas je znajdziesz.

 

numery na kamieniuWzory w kamieniu mogą być ciekawym pomysłem na oryginalną i unikatową elewację, która będzie się wyróżniać na tle standardowych elewacji z tynku. W kamieniu można wyciąć niemal wszystko – motywy roślinne, zwierzęce, geometryczne lub wzory nawiązujące do regionalnych tradycji. Kamienne inkrustacje mogą być na elewacji subtelnym dodatkiem lub mogą stanowić motyw przewodni. Jak to komponować? Inkrustowane płytki można umieścić na filarach, cokołach, w strefie wejścia, przy tarasie, bądź też wyłożyć nimi obszar wokół ościeżnicy drzwi i okien. Ograniczeniem jest w zasadzie tylko wyobraźnia.

Kamień jako ozdoba elewacji

Kamień jest niezwykle wdzięcznym materiałem na elewację. Cechuje go duża odporność na różne czynniki (np. uszkodzenia mechaniczne, wysokie i niskie temperatury, promieniowanie słoneczne), łatwo usunąć z niego zabrudzenia i nawet po wielu latach wygląda jak nowy. Wybór kamienia zapewnia mnóstwo możliwości aranżacyjnych. Kamień (także kamienne inkrustacje) można łączyć z innymi materiałami, np. drewnem, cegłą, betonem, gontem, a nawet blachą. Można nim wyłożyć całą elewację lub jej poszczególne elementy (np. cokoły, nimi obszar wokół ościeżnicy drzwi i okien). Ponadto świadomie łącząc różne kolory na różnych fragmentach elewacji, można optycznie powiększyć lub pomniejszyć budynek. Kamień i kamienne inkrustacje zapewniają nie tylko wysokie walory estetyczne, ale również pomogą stworzyć elewację niepowtarzalną i jedyną w swoim rodzaju.

Napisany przez