Kreatywne sposoby zdobienia kamiennych murków

Kamień naturalny spotykany jest nie tylko w aranżacji przestrzeni wewnątrz, ale także w terenie wokół domów. Kamień do zagospodarowania ogrodów może być różnej wielkości i wybarwienia w zależności od użytego surowca. Czy to granit, czy marmur, czy piaskowiec będzie zupełnie inaczej prezentował się wśród zieleni i małej architektury. Dodatkowo istnieją sprawdzone sposoby na to, by dodatkowo ozdobić zbudowane z kamieni murki, nadając im bardziej indywidualnego charakteru.

Do czego można wykorzystać kamień murowy?

Kamień murowy zwykle jest dostępny w postaci płytek o nieregularnym kształcie. Wykorzystuje się je do budowy murów dekoracyjno-ogrodowych czy też budowy murów oporowych, to również świetny materiał do wykończenia cokołów budynków, tworzenia elementów małej architektury w ogrodzie. Wszystko ze względu na wysoki poziom estetyki, jaki prezentują. Ze względu na miejsce zastosowania dzieli się go na kamień na skalniak, ścieżkę, a także ścieżki ogrodowe. Można z niego wykonać atrakcyjne murki kwiatowe, pregole, altanki, grille i kominki ogrodowe. Do budowy murów najlepiej sprawdzają się granity, bazalty, sjenity, łupki i gnejsy. Ciekawe efekty można uzyskać przy użyciu  piaskowca i wapienia.

Jak ozdobić kamienne murki?

Kamień idealnie współgra z innymi materiałami budowlanymi, szczególnie zaś z drewnem, czy też elementami kutymi. Jednym z pomysłów, który warto przemyśleć już na etapie projektu murku oporowego, jest rozplanowanie odpowiednich gatunków roślin, które sprawią, że zarówno przestrzeń w ogrodzie, jak i sam mur będą się prezentować zawsze przepięknie.

Dobrym pomysłem może być połączenie kamiennych płytek z dużymi formami kamiennymi, które mogą spełniać funkcję ciekawych fundamentów. Ciekawym pomysłem jest wbudowanie w mur różnego rodzaju kaskad i ścian wodnych, zarówno w połączeniu z oczkami wodnymi, jak i roślinnością lubiącą  środowisko wodne. Woda to niezwykle wdzięczny element dekoracyjny element architektury sprzyjający wypoczynkowi na świeżym powietrzu.

Napisany przez