Nietypowe wykorzystanie kamienia w ogrodzie. Przykłady

Ogród to miejsce, w którym większość z nas czuje się jak w domu. To zielona enklawa, która w wiosenne i letnie miesiące staje się naturalnym przedłużeniem naszego salonu. Możemy w nim odpoczywać, bawić się, czytać książki, jeść wspólne rodzinne posiłki, prowadzić długie rozmowy z przyjaciółmi albo po prostu delektować się ciszą i świeżym powietrzem. Aby było to miejsce szczególne, oryginalne i bliskie naszemu sercu, dobrze jest pomyśleć o różnego rodzaju dekoracjach, elementach małej architektury ogrodowej i drobnych akcentach, które sprawią, że nasz ogród stanie się niepowtarzalny i zyska dodatkowy urok. W dzisiejszym wpisie opiszemy kilka nietypowych sposobów na wykorzystanie kamienia naturalnego w ogrodach.

1. Kamienne ozdoby

Kamienie mogą stać się wspaniałymi ozdobami. Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiednie kamienie, pędzle i farby, aby wyczarować z nich zupełnie wyjątkowe i urzekające dekoracje! Można z nich zrobić małe żabki, kolorowe gąsienice, biedronki czy motyle, które następnie umieścimy między kwiatami na rabatach albo na obrzeżach trawnika. Takie kolorowe kamienne elementy będą cieszyć zarówno dorosłych, jak i dzieci!

2. Zaskakujące skalniaki w gabionowych koszach

Ogródki skalne nawiązujące do górskiego krajobrazu są od wielu lat bardzo popularnym urozmaiceniem przydomowych ogrodów. Mogą przybierać klasyczne formy skalnych kopców czy górek, ale można pokusić się o nadanie im nieco bardziej nieoczywistego i nowoczesnego kształtu. Jedną z propozycji jest nasypanie kamieni ozdobnych w gabionowy kosz. Kamienie układamy na dnie kosza oraz na wszystkich jego ściankach, środek wypełniamy podłożem. Rośliny sadzimy na górze kosza oraz po bokach tak, aby gdzieniegdzie między kamieniami wyrastały zielone liście ozdobnych krzewinek.

3. Kaskada ogrodowa

Kaskada ogrodowa to rodzaj niewielkiego wodospadu. Woda może spływać w nim po kamiennych stopniach lub z progu. Może nawiązywać swoim wyglądem do rwących górskich potoków albo spokojnych i wijących się strumyków. Do wykonania każdej kaskady niezbędne są kamienie ozdobne, które będą doskonale imitować naturalne podłoże górskich potoków. W tego typu konstrukcjach doskonale sprawdzają się potrzaskane kamienie o nieoszlifowanych kształtach i ostrych krawędziach. Dzięki nim nasza kaskada będzie się prezentować bardzo naturalnie.

4. Zwierzak wycięty z łupka

Z łupka kamiennego znajdującego się w naszej ofercie można wyciąć kamienną postać kota albo innego ulubionego zwierzaka. Tak wycięty wzór  można przykleić do nieciekawego betonowego muru i w ten sposób uatrakcyjnić jego wygląd. Zamiast zwierzaka można zdecydować się na wzór roślinny, który doskonale będzie komponował się z naturalną roślinnością naszego ogrodu.

 

Napisany przez