Skąd się biorą oflisy i gdzie się je wykorzystuje?

Elementy z kamienia, choćby najskromniejsze, można znaleźć niemal w każdym ogrodzie. Nic dziwnego, jest to część natury, więc idealnie komponuje się z bujną zielenią i wielokolorowymi kwiatami. Kamienie wyglądają efektownie w najróżniejszych aranżacjach. Można z nich wykonywać ścieżki, obrzeża rabatowe, fontanny, a nawet grille zewnętrzne. Jest doskonałym elementem dekoracyjnym, który urozmaica i wzbogaca ogrodową przestrzeń. Planując ogród, warto wziąć pod uwagę nie tylko najpopularniejsze produkty, takie jak otoczaki, żwir, grys, ale również nieco mniej popularne rozwiązania – oflisy.

Czym są oflisy?

Pod tą tajemniczą nazwą kryją się kamienie ogrodowe o najróżniejszych kształtach i rozmiarach. Jak powstają? Otóż są one produktem ubocznym pozostałym po obróbce innych produktów kamiennych. Dzięki temu charakteryzują się różnorodnymi kształtami i nie mają określonego wymiaru standardowego. Przygotowując równe kamienne płytki, kostki, „cegły” z tego materiału lub tnąc kamień jednostronnie, pozostaną ścinki. Choć oflisy są odpadami, nie oznacza to, że są nieprzydatne – wręcz przeciwnie. Ich wielokształtność i nieuporządkowanie sprawiają, że są idealnym materiałem nadającym się do tworzenia niepowtarzalnych i oryginalnych aranżacji ogrodowych.

Oflisy w ogrodzie

Oflisy można najczęściej spotkać w ogrodowych aranżacjach – są one wymarzonym materiałem do tworzenia kreatywnych dekoracji zewnętrznych i oryginalnych elementów architektury ogrodowej! Ich nieregularne formy nadają ogrodom niepowtarzalnego charakteru i wprowadzają do nich odrobinę kontrolowanej przez właścicieli dzikości. Jednym z najbardziej intuicyjnych wyborów do wykorzystania oflisów jest skalniak alpejski nazywany inaczej ogrodem szczelinowym.

Czym charakteryzuje się ogród szczelinowy i jak go zrobić?

Ogród szczelinowy to jeden z rodzajów popularnych ogrodów skalnych, w których zarówno rośliny, jak i użyte do ich tworzenia kamienie pełnią równie istotną funkcję. Tego typu ogródki mają zazwyczaj stosunkowo niewielkie wymiary, a ich głównym zadaniem jest jak najwierniejsze imitowanie surowego alpejskiego krajobrazu. Można je urządzić nawet w bardzo małym ogródku albo na tarasie czy balkonie. Oflisy układa się w taki sposób, aby ich forma jak najbardziej przypominała zbiorowisko naturalnych skał, które na przestrzeni lat uległy naturalnemu procesowi erozji, a w ich pęknięciach i szczelinach zaczęły rozrastać się górskie rośliny. Dzięki takiej aranżacji będziemy mogli cieszyć się niewielkim fragmentem naturalnego i dzikiego krajobrazu, który już od pierwszego wejrzenia będzie przenosił nas myślami w prawdziwe góry. To idealny pomysł dla wszystkich miłośników pieszych wędrówek po górskich szlakach, którzy na co dzień tęsknią za kontaktem z tamtejszą naturą. Ogrody szczelinowe można także z powodzeniem wykorzystywać do prowadzenia oryginalnie prezentującej się hodowli paproci, które lubią rosnąć w takich warunkach.

Jeżeli chcą Państwo założyć ogród szczelinowy, ale nie wiedzą, jakie rośliny będą się do niego nadawać, zapraszamy do naszego artykułu o suchych murkach, który znajduje się w zakładce „porady”. Odnajdą w nim Państwo niezwykle przydatną tabelę, w której wymieniliśmy nazwy wielu roślin skalniakowych nadających się do skalniaków alpejskich.

Co jeszcze można zrobić z oflisów?

Oto kolejne propozycje:

Oczko wodne. Podobnie jak w przypadku skalniaków, trudno wyobrazić sobie oczko wodne bez kamieni.
• Charakterystyczne murki ogrodowe mogą być wyklejane z oflisów. Wykończone nieregularnymi kawałkami kamienia stwarzają niezwykłe wrażenie, intrygując swoją oryginalną formą.
Kominki. Kominek „utkany” z oflisów? Czemu nie? Efekt „wow” gwarantowany.

Oflisy to niezwykle wdzięczny materiał. Jest wprost idealny dla osób, które kochają ogrody i kreatywne aranżacje. W naszej firmie można go nabyć w atrakcyjnych cenach.

Napisany przez