Wykonywanie ogrodzeń z kamienia. Co warto wiedzieć?

Wybudowanie i wykończenie domu pochłania wiele czasu, jak i zasobów. Oczywiście nie jest to jedyna rzecz, o którą należy zadbać, kiedy decydujemy się na mieszkanie w budynku jednorodzinnym. Nieodzowne jest również ogrodzenie samej działki tak, żeby całość wyglądała kompletnie i estetycznie.

Bardzo dobrym pomysłem może być wykonanie ogrodzenia z kamienia. Warto jednak wiedzieć, z czego je wybudować  i na co zwrócić uwagę podczas jego wykonania.

Granit czy piaskowiec? A może…

Kiedy już zdecydujemy się na wykonanie naszego ogrodzenia z kamienia mamy do wyboru kilka rodzajów kamienia, które mogą do tego posłużyć. Można je podzielić ze względu na trwałość i estetykę:

  • Praktycznie niezniszczalne, lecz surowe – w tej grupie można wyróżnić bazalt, granit, kwarcyt czy porfir. Ich oczywistą zaletą jest wyjątkowa trwałość, problem przy ich stosowaniu natomiast jest obróbka i nieprzystępny charakter, jaki nadadzą ogrodzeniu.
  • Poddające się upływowi czasu, jednak przyjemne dla oka – tutaj króluje piaskowiec i wapień o przyjemnych barwach i chropowatej powierzchni. Kamienie z tej grupy są bardzo przyjazne w obróbce.
  • Solidne i dające ciekawy efekt – tutaj mamy do czynienia z kamieniami polnymi, które ze względu na swoje zróżnicowanie umożliwiają wykonanie niepowtarzalnych, trwałych kompozycji. Nie wyglądają jednak zbyt elegancko.
  • Trwałe, dające wiele możliwości aranżacyjnych — tu króluje ponadczasowy łupek szarogłazowy, który z roku na rok robi się coraz bardziej popularny.

bluszcz i łupek       mur z bluszczem pospolitym

Dlaczego warto wybrać łupek szarogłazowy?

Łupek szarogłazowy ma wiele zalet, które sprawiły, że decyduje się na niego coraz więcej osób budujących swoje nowe domy. Jest kamieniem niezwykle trwałym, jednak większość właścicieli domów pokochała go za niebanalny, ale naturalny wygląd. Ogrodzenie z łupka szarogłazowego, wykonane w dowolny sposób, zawsze wygląda schludnie. Chociaż wydaje się to niemożliwe, jednocześnie sprawia wrażenie, jakby wykonała je sama Matka Natura.

mur z winobluszczem trójklapowym (1)

Szaro-brązowe kolory tego kamienia są idealnym tłem dla ogrodowej roślinności: zarówno zmieniających kolory bluszczy, jak i petunii czy pelargonii, którym dodatkowo z łupka można stworzyć ozdobne klomby. „Naturaność’ łupka szarogłazowego można podkreślić, sadząc w niewielkich zakamarkach muru roślinność skalniakową. Całość tworzy, naturalny, piękny zapierający dech w piersiach efekt. Na łupek decydują się chętnie osoby, które budują tradycyjne domy i dworki. Dzięki niemu mogą stworzyć ogrodzenie, które przypomina te wykonywane 100 lat temu. Z drugiej strony jednak łupek wybierają równie chętnie właściciele nowoczesnych willi — z łupka, ale ociosanego, w prosty sposób udaje się bowiem stworzyć mur, który wygląda ekskluzywnie i elegancko.

Prawidłowe wykonanie

Sam wybór rodzaju kamienia to jeszcze nie wszystko. Trzeba pamiętać o kilku istotnych zagadnieniach, aby nasze ogrodzenie było trwałe i służyło nam przez lata. Mam tu na myśli:

  • fundament – ogrodzenia kamienne muszą być murowane na solidnym, zbrojonym fundamencie, który sięgać będzie poniżej strefy przemarzania. Dobrą praktyką jest kotwiczenie w fundamencie pionowych prętów o wysokości nieprzekraczającej zamierzonej wysokości ogrodzenia, które posłużą jako wzmocnienie całej konstrukcji.
  • spoiny – należy pamiętać, aby spoiny pionowe były przesunięte w kolejnych warstwach ogrodzenia. Nie można również zapomnieć o stosowaniu dłuższych kamieni, które łączą zewnętrzną i wewnętrzną część muru, same warstwy należy wypełnić półpłynnym betonem.
  • estetyka – dla zapewnienia ładnego efektu wizualnego spoina nie powinna kończyć się równo z kamieniem. Przeważnie tworzy ona 1.5 cm zagłębienie.

 

 

Napisany przez