Jak wygląda droga kamienia z wyrobiska do ogrodu?

Kamień, szczególnie ten ozdobny zapewne każdemu z nas kojarzy się przede wszystkim z różnego rodzaju budynkami i budowlami ogólnie pojętymi. To właśnie ten surowiec od lat zdobił zamki, pałace czy różne ogrody, a często był podstawowym budulcem wspomnianych dzieł architektury. Czy jednak wiemy, jak wygląda droga kamienia, zanim trafi on do ogrodu czy ozdobi jakieś wnętrze? Dziś spróbujemy zastanowić się nad tym tematem!

Kamień zwyczajny, ale niezwyczajny!

Wydawać by się mogło, że kamień to surowiec, który bardzo łatwo zdobyć i wykorzystać. Poniekąd tak jest, jednak nie do końca. Jak to rozumieć? Otóż bez wątpienia kamień to materiał, który występuje wszędzie na świecie. Jednak, aby kamień taki trafił jako dekoracja do naszego tytułowego ogrodu, musi przejść dość długą drogę. Wszystko zaczyna się od jego wydobycia z ziemi.

Ma to miejsce w specjalnych kopalniach albo kamieniołomach i nie jest wcale takie proste, jak mogłoby się wydawać. Do tego, na pewno nie jest bezpieczne i wymaga specjalistycznej wiedzy oraz niemałych umiejętności. Wydobycie kamienia zaczyna się często od oderwania fragmentu skały od jej całości. W zależności od właściwości i przeznaczenia kamienia odbywa się to ręcznie, mechanicznie albo też przy pomocy materiałów wybuchowych.

Tak uzyskane duże fragmenty bloków skalnych są cięte za pomocą specjalistycznych pił diamentowych albo kruszone przy użyciu łuparek, a następnie poddawane specjalistycznej obróbce. Ta również może mieć bardzo różną formę i przebiegać w bardzo urozmaicony sposób.

Dopiero tak przygotowany kamień może trafić do sprzedaży a koniec końców ozdobić nasz ogród lub podwórze. Wszystko to dobrze pokazuje, jak skomplikowaną drogę przechodzi ten piękny surowiec, który wydaje się nam ogólnodostępny. Cały proces jego wydobycia i przygotowania jest żmudny, wymagający i niezwykle pracochłonny. Jednak dzięki temu możemy z zachwytem podziwiać wykonane z kamienia naturalnego elementy ozdobne na naszych posesjach.

Napisany przez