Jak dobierać kamienie do roślin by wspomóc ich rozwój?

Ogród to miejsce nie tylko na różnego rodzaju rośliny. Ważne jest także to, by znalazły się w nim kamienie. Tego typu obiekty potrafią pełnić rozmaite role. Z jednej strony wpływają w większym lub mniejszym stopniu na estetykę przestrzeni. Z drugiej strony mają jednak również funkcję praktyczną. Otóż są w stanie znacznie wpływać na rozwój roślin.

Dlaczego kamienie w ogrodzie mają w ogóle wpływ na to, jak rosną rośliny? Między innymi dlatego, że pozwalają wyznaczyć granice sadzonek i są w stanie zapewnić stabilizację określonym gatunkom. Żeby osiągnąć taki rezultat, nie można decydować się jednak na wszystko jedno jakie kamienie. Obiekty te muszą zawsze być odpowiednio dostosowane do rosnących w ich otoczeniu roślin.

Rodzaje kamieni ogrodowych

Jakie więc kamienie do roślin najlepiej sprawdzą się w ogrodzie? Na jakie czynniki zwracać uwagę? Z pewnością dużą rolę odgrywa tu wielkość. Przy niewielkich kwiatach nie mogą zostać położone wielkie kamienie. Całkowicie przysłonią one rośliny i zamiast upiększyć ogród, tylko go oszpecą. Kamienie nie powinny być jednak również za małe. Jeżeli tak się stanie, to przecież będzie tak, jak gdyby w ogóle nie pojawiły się one na danej przestrzeni. Dlatego za każdym razem trzeba znaleźć złoty środek w doborze kamieni i – co najważniejsze – dobierać odpowiednie obiekty do konkretnych kwiatów.

Rozmiar to jednak nie wszystko. Równie ważny jest gatunek kamienia. W tej kwestii warto wziąć pod uwagę zarówno względy estetyczne, jak i wytrzymałość. Marmur pięknie się prezentuje, jednak jest również podatny na działanie sił przyrody takich jak wiatry czy deszcze. Granit natomiast może nie wygląda tak imponująco, ale za to lepiej znosi niekorzystne warunki pogodowe. Ma szansę dłużej utrzymywać swoją integralność, a więc i pełnić wszystkie swoje ważne funkcje. Takie jak atrakcyjne ozdabianie ogrodu czy zapewnianie stabilności określonym obszarom. Podsumować można to stwierdzeniem, że kamienie do roślin na pewno należy dobierać z głową.

Napisany przez