Jak układać kamienie na skalniaku?

Skalniak to element ogrodu, który dodaje mu uroku. Jednak warto podczas jego realizacji pilnować kilku istotnych kwestii. Jedną z nich jest ułożenie kamieni.

Przede wszystkim jakość

Skalniak wówczas się prezentuje doskonale, gdy do jego tworzenia wykorzystywane są najlepsze materiały, nie tylko pod względem jakościowym, ale i estetycznym. Dzięki temu nie tylko przetrwa długie lata, ale także będzie stanowił ozdobę. W najlepszy kamień zaopatrzy nas JENKÓW Kopalnia Łupka Szarogłazowego. Bardzo dobrze prezentują się wapienie, piaskowce, łupki i kwarcyty. Całość będzie prezentowała się rewelacyjnie i warto by poniosła nas w tym aspekcie fantazja, jednak należy trzymać się jednego rodzaju kamieni przez cały czas budowy ogrodu skalnego. Wówczas uzyskamy efekt jak najbardziej naturalny. Gdy już mamy to za sobą, powinniśmy zastanowić się, w jaki sposób krok po kroku wykonać skalniak, pamiętając, że jego najważniejszym elementem jest konstrukcja. Więc ułożenie kamieni jest bardzo istotne.

Budowa skalniaka – układanie kamieni

Każdą budowę rozpoczyna wytyczenie miejsca na daną realizację. Następnie trzeba przygotować podłoże i wykonać drenaż z grubego żwiru lub gruzu. Na to podłoże usypujemy ziemię z piaskiem i torfem na taką wysokość, jaką finalnie będzie miał nasz skalniak. Teraz dopiero przechodzimy do tematu artykułu. Układanie kamieni jest istotne dla trwałości ogrodu skalnego. Nieprawidłowe osadzenie w gruncie skutkuje tym, że przy większych deszczach całość nam zmyje ulewa i cała praca na nic. Zaleca się, aby każdy kamień osadzać w gruncie na głębokość równą 1/3 jego długości. W ten prosty sposób uzyskuje się stabilność, która przetrwa lata. Jak nietrudno zauważyć, co do zasady nie jest to specjalnie trudne zadanie, jednak warto pilnować tej reguły. Skała musi być w ziemi ustabilizowana. Stopień ulokowania można w prosty sposób ocenić fizycznie, jeśli po ruchu ręką kamień się porusza, należy go ponownie umiejscowić w podłożu.

Napisany przez