Przygotowujemy miejsce pod skalniak. Niezbędne prace zmiene

Skalniak to doskonały sposób, aby nadać przestrzeni ogrodowej charakteru oraz w piękny sposób wyeksponować rośliny. Jaki przebieg mają prace ziemne poprzedzające wykonanie takiego skalniaka? Serdecznie zachęcamy do lektury.

Przygotowanie

W momencie, gdy zostanie podjęta ostateczna decyzja co do umiejscowienia skalniaka oraz jego wyglądzie, można przystąpić do prac ziemnych. Pierwszym etapem jest wykopanie wierzchniej warstwy gleby, zgodnie z ustalonym przez siebie kształtem. Ważnym krokiem jest także usypanie drenażu, do czego świetnie sprawdzi się np. tłuczeń. Już na tym etapie trzeba pamiętać o pozostawieniu brzegów skalniaka tak, aby ułożyć na nich np. oddzielające całość kamienie. Świetnie sprawdzi się do tego celu również kamień skalniakowy, którym można przedzielić rośliny.

Usypywanie ziemi

Następny krok to oczywiście usypywanie ziemi. Trzeba przy tym pamiętać, aby zbocza skalniaka były łagodne tak, aby nie dochodziło do zsuwania się roślin. Całość należy też przykryć warstwą urodzajnej ziemi i podlać, a także pozostawić na okres około dwóch tygodni. Czas ten pozwoli na to, aby ziemia osiadła, co jest niezbędne przed zasadzeniem roślin. W tym okresie warto dodatkowo podlewać ziemię na skalniaku, co pozwoli dobrze przygotować ją przed zasadzeniem roślin oraz ułatwić ich zakorzenienie się.

Układanie kamieni

Dopiero po osiadnięciu gleby można pomyśleć także o tym, aby na skalniaku zacząć ustawiać kamienie. Ich ulokowanie pozwoli też wygospodarować miejsce dla roślin, dlatego układ ten trzeba bardzo dobrze przemyśleć. Kamienie muszą być też solidnie osadzone w glebie, aby nie dochodziło do ich przemieszczania się. Najlepiej, aby część z nich znajdowała się pod ziemią i z tego też powodu najlepiej wybrać nieco większe ich rodzaje.

Jak widać prace ziemne związane z przygotowywaniem miejsca na skalniak są kilkuetapowe. Ważne jest więc to, aby na całość wygospodarować odpowiednio dużo czasu, co pozwoli precyzyjnie zrealizować każdy etap prac i cieszyć się doskonałą dekoracją własnego ogrodu.

Napisany przez