Rodzaje kamienia murowego

Wybór ogrodzeń jest w dzisiejszych czasach ogromny. Właściciele grodzą swoje posesje zwykłymi siatkami, wymyślnymi drewnianymi płotami, czy betonowymi panelami prefabrykowanymi. Cały czas jednak dla większości z nas synonimem ogrodzenia jest kamienny mur. I nic w tym dziwnego: kamienia nie wzruszają silne wiatry, rdza, ani korniki. To ogrodzenie, które przetrwa setki lat, a przy tym… nigdy nie wyjdzie z mody! Jeśli dodatkowo zdecydujemy się na kamień ozdobny, taki jak np. łupek szarogłazowy, mur naturalnie wpisze się w architekturę ogrodową i będzie cieszył oczy.

Mur z bloczków

Kamień na mur może być przygotowany na kilka sposobów. Najwięcej osób decyduje się na zakup kamienia w postaci bloczków, z których stawiają mur. Bloczki swoim kształtem przypominają prostopadłościany, dzięki czemu ogrodzenie buduje się stosunkowo szybko. Mur z bloczków kamiennych wygląda najbardziej naturalnie i tradycyjnie, zwłaszcza w postaci długich ciągów. Wiele osób decyduje się na połączenie kamienia z elementami drewnianymi, nawiązując do stylistyki międzywojennej. Jednak mur z samych bloczków kamiennych, w połączeniu z ciekawą aranżacją ogrodową może też wyglądać bardzo nowocześnie i być wspaniałym ogrodzeniem dla surowej, minimalistycznej willi.

Mur z płyt

Ciekawym rozwiązaniem jest też mur stawiany z kamiennych płyt. Płytki mają nieregularny kształt, dzięki czemu pozwalają na stworzenie niepowtarzalnych kompozycji. Mur z płyt z łupka szarogłazowego cechuje się bardzo wysokim poziomem estetyki, nie da się obok niego przejść obojętnie. Co ciekawe, płyty nadają się też do stworzenia schodów, ścieżek i małej architektury ogrodowej – dzięki nim można więc zaprojektować spójny aranżacyjnie ogród. Kamień w płytkach równie pięknie komponuje się z drewnem, jak i ze stalą. Świetnie prezentuje się w roli podmurówki, jak i niewielkiego muru oporowego. Podobnie jak mur z bloczków, mur z płyt może wyglądać bardzo tradycyjnie, ale też można zbudować go tak, by wyglądał jak esencja nowoczesności.

Napisany przez