Wykorzystanie kory łupkowej frakcji 40 – 200 mm do wypełniania gabionów ogrodzeniowych

Istnieje wiele rozwiązań, które pozwalają na wykonanie ciekawego i niebanalnego ogrodzenia wykorzystującego naturalne kamienie. Tradycyjne sposoby są jednak dość kosztowne i bywają pracochłonne. Choć murki ułożone z naturalnego łupku czy zbudowane z niego słupki ogrodzeniowe są bardzo urokliwe, to warto poznać również inne możliwości.

Bardzo prostym i znacznie szybszym sposobem na użycie kamienia naturalnego są gabiony ogrodzeniowe, które mogą być wypełnione drobnymi kamieniami, np. korą łupkową. Sprawdzają się one w wielu sytuacjach, a zainteresowanie nimi wciąż rośnie. Sprawdźmy, czym są gabiony i jak można je wykorzystać.

Budowa i zastosowania gabionów

Gabiony to specjalne metalowe kosze o regularnym kształcie i prostokątnym przekroju. Są wykonane z charakterystycznej siatki o sporych oczkach, zgrzewanej lub spawanej z ocynkowanego drutu. Pojedyncze moduły mogą mieć różne wymiary. Można je dowolnie ze sobą zestawiać tworząc rozmaite konstrukcje.

Kosze gabionowe są ustawiane na wytrzymałej i stabilnej powierzchni, a jej wnętrze jest wypełniane kamieniami o różnej frakcji. Do wypełnienia gabionu można użyć m.in. bardzo atrakcyjnie wyglądającego łupka skalnego w postaci tzw. kory łupkowej. Są to kamienie zawierające frakcję o średnicy od 40 do 200 mm. Takie rozmiary i zróżnicowanie pozwalają na dobre ułożenie kamieni, które nie pozostawia między nimi wolnych przestrzeni i ułatwia stworzenie jednolitej struktury, podobnej do tej, którą spotykamy w kamiennych murach.

Ponieważ wypełnianie siatki gabionowej odbywa się bez użycia zaprawy, proces przebiega w szybkim tempie. Do przyspieszenia czasu wykonania konstrukcji z gabionów przyczynia się też dostępność siatek o rozmaitych wymiarach, dzięki czemu można wznosić zarówno mury jednolite, jak i o zróżnicowanej budowie i grubości.

Siatki gabionowe wypełnione korą łupkową nadają się do użytku jako bardzo atrakcyjnie wyglądające ogrodzenia posesji. Można z nich jednak robić również wszelkiego rodzaju murki ogrodowe lub obramowania klombów. Sprawdzają się także jako fragmenty różnych elementów architektury ogrodowej, np. altan czy zabudowanych kompostowników. Dostępne są również gabiony, dzięki którym można wykonać ławki, podstawy stolików czy duże donice na rośliny.

Napisany przez