5 pomysłów na schody w ogrodzie

Schody to jeden z elementów, które pozwalają na ciekawe ozdobienie całej aranżacji ogrodu oraz znakomita okazja do wykazania się pomysłowością. Do wyboru mamy sporo możliwości, najlepiej jednak sprawdzą się te, które wykorzystują materiały naturalne: kamień ogrodowy lub drewno. Wygląd schodów ogrodowych powinien dobrze komponować się z całym otoczeniem i być do niego zbliżony stylistycznie. Nie oznacza to jednak, że nie możemy sobie pozwolić na pewne odstępstwa i urozmaicenia. Spójrzmy, w jaki sposób możemy zaaranżować schody ogrodowe.

Schody z bloków kamiennych

Jeśli szukamy rozwiązań, które będą proste i znakomicie wpasują się w nowoczesny i minimalistyczny ogród, warto rozważyć wykorzystanie specjalnie przygotowanych bloków kamiennych. Bloki o możliwie regularnym kształcie mogą być ułożone tak, by częściowo zachodziły na siebie. Schody tego rodzaju będą bardzo oszczędne w formie i ich głównym atutem będzie naturalne piękno użytego kamienia.

Płyty kamienne

Dobrym sposobem na wykonanie ciekawych schodów ogrodowych jest wykorzystanie płyt kamiennych. Schody zbudowane z takiego materiału mogą być wykonane z mniejszych kamieni, na których zostaną ułożone płyty pełniące funkcję stopnic. Drobniejsze kamienie widoczne od strony czoła stopni będą dodatkową ozdobą całości. Warto też zastanowić się nad wykonaniem z kamieni obramowania boków schodów.

Głazy otoczone ziemią

Jednym z niebanalnych sposobów na wykonanie schodów ogrodowych jest zbudowanie ich ze sporych głazów lub płyt, które są otoczone ziemią. Schody tego rodzaju będą wyglądały bardzo naturalnie i znakomicie sprawdzą się w modnych ostatnimi czasy ogrodach nawiązujących do dzikiej natury. Tego rodzaju schody nie będą się jednak nadawały do miejsc, gdzie spadek terenu jest  znaczny.

Schody z drobnych kamieni

Jedną z ciekawych możliwości jest wykonanie schodów z drobnych kamieniu umieszczonych w specjalnym obramowaniu. Może ono być zrobione ze specjalnie dobranych większych kamieni lub płyt. Same stopnie mogą być natomiast wypełnione drobniejszymi frakcjami lub wręcz żwirem. Taki typ schodów będzie się prezentował szczególnie dobrze w ogrodzie w którym przewidziano alejki wysypane żwirem.

Schody z bali drewnianych i żwiru

Rozwiązanie wymagające użycia bali drewnianych i żwiru przypomina chody znane z wysokogórskich szlaków. Obramowanie schodów jest tu zrobione z wkopanych w ziemię połówek drewnianych bali, natomiast stopnie są wypełnione żwirem.

Napisany przez