Skalniak w ogrodzie. Jak go stworzyć?

Wśród wielu sposobów na uatrakcyjnienie wyglądu przydomowego ogrodu jednym z bardziej popularnych i dających najlepszy efekt jest budowa skalniaka. Kamienie są naturalne i bardzo dobrze komponują się z każdym gatunkiem roślin. Znakomicie wyglądają w otoczeniu wody czy elementów drewnianych. Założenie skalniaka wymaga zgromadzenia odpowiednich kamieni, jednak przed ich wyborem warto zastanowić się nad tym, jak ma wyglądać nasz skalny ogródek. Przyjrzyjmy się możliwościom i trendom panującym przy aranżacji skalniaków.

Projektowanie ogrodu skalnego

To, jak będzie wyglądał nasz skalniak, zależy od naszych upodobań i gustu. Zanim jednak przystąpimy do budowy ogródka, trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników. Najważniejszym jest naturalne ukształtowanie terenu na naszej działce. Jeśli podłoże jest płaskie, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że będziemy potrzebowali większej ilości kamieni, najczęściej też będą one musiały być nieco większe. W przypadku terenu nierównego będziemy mogli wykorzystać spadek i spektakularny efekt uzyskamy przy mniejszej ilości zużytego materiału.

Poza warunkami terenowymi powinniśmy wziąć pod uwagę rodzaj kamieni, z jakiego chcemy skorzystać. Można zdecydować się na kamienie jednego rodzaju. W takim przypadku uzyskamy efekt bardziej naturalny. Łatwiej nam będzie urządzić ogródek bardziej „dziki”, który będzie kojarzył się z miejscami, jakie można spotkać na łonie natury. Jednolite kamienie ułatwią nam też wykonanie bardziej nowoczesnej i uporządkowanej aranżacji, wzorowanej np. na ogrodach japońskich. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żeby skorzystać z rozmaitych gatunków kamienia. W takiej sytuacji jednak trudniej będzie o efekt naśladujący naturę.

Niezależnie od tego, na jaki rodzaj ogródka skalnego się zdecydujemy, warto pamiętać również o proporcjach skał i roślin. W zależności od naszych upodobań możemy wybrać wariant, w którym rośliny będą tłem dla dużych i efektownych kamieni. Takie rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza wtedy, gdy mamy zamiar wykorzystać dużą ilość sporych głazów o zdecydowanym wyglądzie. W takiej sytuacji dobrym pomysłem będzie użycie roślin, które będą otaczać całą kompozycję, np. iglaków i drzew posadzonych za kamieniami i krzewinek umieszczonych bliżej kamieni. Kiedy nasz skalniak będzie wykonany z mniejszej ilości materiału skalnego, a poszczególne głazy będą mniejsze warto zastanowić się nad tym, czy głównym elementem nie powinny być poszczególne rośliny. Dobrze sprawdzi się w takiej sytuacji większa liczba krzewów o różnej wielkości.

Znakomitym uzupełnieniem każdego skalniaka jest też woda. Warto w nasz ogródek skalny wkomponować oczko wodne lub jeśli warunki na to pozwalają wodospad lub strumyk. Bardzo dobrze będzie wyglądał też niewielki staw.

Napisany przez