Kamienie sortowane stosowane w ogrodach

Atrakcyjnie wyglądający ogród to nie tylko dobrze dobrane i wypielęgnowane rośliny, ale także wszystkie składniki architektury ogrodowej. Ładnie prezentują się zwłaszcza te fragmenty ogrodów, gdzie dodatkowe ozdoby i elementy użytkowe wykonano z surowców naturalnych – drewna lub kamienia. Korzystając z dostępnego w firmach zajmujących się wydobyciem i obróbką materiału skalnego kamienia sortowanego, można tworzyć bardzo ciekawe aranżacje ogrodowe.

 

Łupki w ogrodzie

Jednymi ze skał, które najlepiej prezentują się wśród roślin ogrodowych, są różne rodzaje łupków. Mają one charakterystyczną, nieco chropowatą strukturę, interesujące barwy, dzięki którym wszystkie wykonane z nich elementy są bardzo różnorodne pod względem koloru. Łupki wyróżniają się również kształtem, ponieważ zwykle gotowe do użytku kamienie są dość płaskie, co sprzyja ich wykorzystaniu w wielu zastosowaniach wymagających wznoszenia konstrukcji przestrzennych.

 

Drobne sortowane łupki świetnie nadają się do budowy murków oporowych. Niezależnie od wysokości murek odgradzający klomb czy fragment ogródka skalnego będzie wyglądał ciekawie i ożywi całą kompozycję. Drobne łupki dobrze prezentują się również jako materiał na ogrodzenia czy części elewacji domów lub innych budynków ogrodowych, np. altan. Mniejsze kamienie będą również świetne do wykonania ogrodowego grilla, obramowania miejsca do palenia ogniska czy ogrodowego jacuzzi lub fontanny.

 

Kamienie o średnich wymiarach to najlepszy materiał do budowy skalniaka, a także  wszystkich aranżacji związanych z wodą od oczek wodnych, przez wodospady, aż po ogrodowe strumyki.

 

Całe bryły i płyty z łupków sprawdzą się jako kamienie do budowy okazałego ogródka skalnego. Można je wykorzystać także do ułożenia nietuzinkowej ścieżki ogrodowej albo wyłożenia tarasu. W połączeniu z dobrze dobraną roślinnością mogą być też ustawione w ogrodzie jako naturalne obeliski. Płyty nadają się też do wykonania stopni ogrodowych schodów.

 

Najdrobniejsze fragmenty łupków, tzw. kora łupkowa to znakomity materiał do wysypania alejek albo klombów. Grubsze frakcje mogą być również użyte do wypełnienia gabionów stosowanych do budowy murków lub płotów.

Napisany przez