łupek

Kamień murowy płytowy

Kamień murowy płytowy ma postać płytek o nieregularnym kształcie. Wykorzystywany jest do budowy murów oporowych i warstwowych oraz jako kamień dekoracyjno-ogrodowy.

Kamień na mur stanowi doskonały materiał do:

  • wykończenia cokołów budynków
  • tworzenia elementów małej architektury w ogrodzie
  • do budowy murów o wysokim poziomie estetyki

Dostępny u nas kamień murowy gwarantuje trwałość budowli dzięki wysokim parametrom wytrzymałościowym. Idealnie pasuje do ogrodu jako kamień na skalniak, kamień na ścieżkę czy schody ogrodowe. Dzięki niemu wykończysz murki oporowe, kwiatowe, pergole, altanki, grille i kominki ogrodowe.

Kamień na mur dostępny jest na niezwrotnych paletach o wymiarach 0,8 × 1,2 m. Specyfika materiału:

  • Wymiary: od 10 × 20 cm ÷ 40 × 40 cm
  • Grubość: 2 ÷ 6 cm                                                           Sprawdź cenę                                   
  • Orientacyjna waga jednego kamienia: do 15 kg
  • Wydajność z 1 tony kamienia: 0,60÷0,85 m3

Zapraszamy do kontaktu, jeśli masz pytania na temat oferty lub chcesz złożyć zamówienie na kamień murowy

 

 

Jak zbudować solidny i piękny suchy murek oporowy?

Szczęśliwi ci, którzy mają ogrody ze znaczną różnicą poziomów, albowiem ogrody te stwarzają możliwości ciekawszej aranżacji z wykorzystaniem tarasów i murków oporowych. W ogrodach o równej, płaskiej powierzchni takich możliwości jest o wiele mniej.

 

 

Idealnym rozwiązaniem w przypadku różnicy poziomów jest zastosowanie suchych murków oporowych. Szczególnie istotne jest to, gdy w naszym ogrodzie nie dysponujemy dużą przestrzenią, aby zrobić łagodnie opadające skarpy lub rozlegle tarasy, (fot.1).

Czytaj więcej

Dotyczy to zwłaszcza miejsc, gdzie występuje grunt mało spoisty, posiadający tendencję do obsypywania się. Oczywiście nie musimy ograniczać się wyłącznie do samych murów. Budując mur możemy wykonać w nim schody (fot. 2) lub wkomponować w niego ławkę lub obszerny klomb na ulubione kwiaty (fot. 3).

 

 

Planując w naszym otoczeniu suche murki oporowe pamiętajmy, aby wykorzystać je także jako miejsce, w którym umieścimy wiele pięknych roślin stanowiących ozdobę naszego ogrodu.

Czytaj więcej

Taki mur, w którym w wielu miejscach zagnieżdżą się rośliny, o każdej porze roku wyglądać będzie uroczo. Warto podkreślić, że możemy w nim umieszczać wieloletnie rośliny kwitnące, paprocie (fot. 4) oraz rozliczne rośliny zimozielone. Aby rozmieszczenie to nie było chaotyczne i przypadkowe, warto zaplanować je już na etapie projektowania naszego murku. Rodzaj wybranych roślin będzie zależał od osobistych upodobań oraz od dostępności konkretnych roślin na lokalnym rynku. Choć myślę, że w dzisiejszych czasach sprzedaży internetowej w naszym zasięgu znajduje się wiele roślin, więc naprawdę warto poszukać. Listę roślin nadających się do umieszczenia w zakamarkach muru dołączam na końcu mojego artykułu. Lista zawiera polskie i łacińskie nazwy tych roślin oraz ich poglądowe zdjęcia. Myślę, że „wujek google” podpowie gdzie można je kupić, jakie mają wymagania i jak o nie dbać.

 

Zasady budowy suchym murków.

Ze względu na bezpieczeństwo oraz ze względów praktycznych zaleca się, aby wysokość suchego muru wahała się pomiędzy 30 do 100 cm .

Czytaj więcej

Przy budowie murów wyższych zaleca się, aby kamienie spajane były zaprawą. Niższe murki nie wyglądają zbyt atrakcyjnie. Przyjmuje się, iż grubość murku powinna wynosić około 1/3 jego docelowej wysokości Do budowy tego typu konstrukcji najlepiej zastosować płaskie kamienie posiadające w miarę równoległe powierzchnie. Wręcz idealne do tego celu wydaje się łupek szarogłazowy. Sam kamień ze względu na swoje właściwości jest wręcz niezniszczalny a jego kolor i faktura zapewni atrakcyjny wygląd zbudowanego muru. Odradzam do budowy użycie polnych, owalnych kamieni ze względu na niestabilność takiej budowli.

 

 

Suche murki o wysokości nie przekraczającej 60 cm można wykonywać praktycznie bez fundamentów, funkcję fundamentu spełniać mogą duże kamienie ułożone na zagęszczonej warstwie tłucznia lub żwiru ( rys. 1).

Czytaj więcej

W miejscu planowanego muru wykonujemy wykop o szerokości nieco większej od szerokości muru i głębokości od 25 do 35 cm. Wykop wypełniamy żwirem lub tłuczniem i zagęszczamy wsypane kruszywo. Z największych kamieni, poniżej poziomu gruntu, budujemy podstawę naszego murka, na której układane będą kolejne warstwy kamieni. Kamienie należy układać z lekkim pochyleniem w kierunki gruntu, co zapobiegnie wymywaniu ziemi z pomiędzy kamieniami. Kamienie w warstwach należy tak układać, aby połączenia pomiędzy poszczególnym kamieniami z jednej warstwy nie pokrywały się z połączeniami sąsiedniej warstwy (fot. 5i fot. 6). Takie ułożenie zagwarantuje stabilność powstałej ściany. Szczeliny pomiędzy kamieniami wypełniamy ziemią, zmieszaną ze żwirem. Aby ziemia się z nich nie wysypywała powinny mieć szerokość około 2-4 cm, warto jednak co pewien czas zostawić większe przestrzenie, w których posadzimy rośliny (przeważnie wystarczą 5-10-centymetrowe szczeliny). Cały murek , aby jego konstrukcja była stabilna, powinien być odchylony od pionu o ok. 15 %. Przy wyższych murach to odchylenie powinno być większe. W co drugiej lub trzeciej warstwie murku niektóre dłuższe kamienie układamy w poprzek, tak aby zagłębiały się w skarpie – zwiększy to stabilność murku (na rys.1 opisany jest jako kamień wiążący murek z gruntem). Ostatnią warstwę kamieni należy ułożyć tak, aby była wyższa od przylegającego do niej gruntu. Zapobiegnie to , w przypadku większych opadów, przelewaniu się wody przez mur, co w konsekwencji mogło by doprowadzić do takich niekorzystnych zjawisk jak: wymywania gruntu ze szczelin pomiędzy kamieniami, wypłukiwaniu gruntu u podstawy muru.

 

 

Aby umożliwić sprawne odprowadzenie wody z za naszego murku , przestrzeń pomiędzy murkiem a gruntem rodzimym, już w trakcie jego budowy, zasypujemy materiałem łatwo przepuszczającym wodę np. tłuczniem, żwirek lub gruboziarnistym piaskiem (na rys.1 oraz rys.2 oznaczona jako warstwa odsączająca).

Czytaj więcej

Jeżeli skarpa zbudowana jest z gruntu wybitnie nieprzepuszczalnego (ziemia gliniasta, ilasta) to pomiędzy skarpą a murkiem powinniśmy, na całej jego wysokości, zrobić drenaż o szerokości ok. 25 - 30cm z tłucznia, gruzu lub żwiru. Między drenaż a skarpę i podłoże przykrywające drenaż, można dać włókninę, zapobiegnie to zamulaniu drenażu.

 

 

W przypadku murów o wysokości większej niż 60 cm zaleca się wykonanie fundamentu z chudego betonu.

Czytaj więcej

W takim przypadku wykop musi być głębszy, nawet ok. 80 cm . Grubość fundamentu zależy od wysokości muru i może mieć od 25 do 50 cm a jego szerokość powinna być o 10cm większa w obie strony od szerokości muru. Fundament z chudego betonu posadawia się na 30 – 30 cm warstwie ubitego żwiru lub tłucznia. Po tygodniu, gdy beton zwiąże, możemy przystąpić do układania warstw muru.

 

Zestawienie roślin do ozdoby muru

Roślin, którymi możemy ozdobić nasz murek, nadając mu niepowtarzalny wygląd jest bardzo wiele i nie sposób ich wszystkich wymienić. Poniższa tabela zawiera tylko kilkanaście wybranych roślin, które mogą stanowić inspirację i małą podpowiedź. Nie musimy ograniczać się wyłącznie do tych gatunków, ważne jedynie aby właściwie dobrać wymagania i rozmiary rośliny do istniejących warunków siedliskowych.

 

Zobacz tabelę

Nazwa polska
Nazwa łacińska
Przykładowe zdjęcie
Rogownica kutnerowata
Cerastium tomentosum
Rogownica kutnerowata
Ukwap dwupienny
Antennaria dioica
Antennaria dioica
Rdest pokrewny
Persicaria affinis
Rdest pokrewny
Dzwonek karpacki
Campanula carpatica
Dzwonek karpacki
Posłonki (różne rodzaje)
Helianthemum
Posłonki (różne rodzaje)
Żagwiny np. żagwin „Audrey Blue Shades”
Aubrieta „Audrey Blue Shades”
Żagwiny
Skalnica Arendsa
Saxifraga Arendsii
Skalnica Arendsa
Skalnica zagłębiona
Saxifraga Cotyledan
Skalnica zagłębiona
Gęsiówka kaukaska (różne odmiany)
Arabis caucasica
Gęsiówka kaukaska
Rozchodnik ostry ( i inne rozchodniki)
Sedum acre
Rozchodnik ostry
Rojnik murowy
Sempervivum tektorum
Rojnik murowy
Rojnik pajęczynowaty
Sempervivum arachnoideum
Rojnik pajęczynowaty
Bergenia (różne odmiany)
Bergenia cordifolia
Bergenia
Ostrogowiec czerwony
Centranthus ruber
Ostrogowiec czerwony
Floks szydlasty
Phlox subulata
Floks szydlasty
Smagliczka skalna
Aurinia saxatilis
Smagliczka skalna
Bodziszek ( różne odmiany)
Geranium
Bodziszek
Macierzanka cytrynowa
Thymus citriodorus Aureus
Macierzanka cytrynowa
Kokorycz zółta
Corydalis lutea
Kokorycz zółta
Mydlnica bazyliowata
Saponaria ocymoides
Mydlnica bazyliowata
Aster alpejski
Aster alpinus
Aster alpejski
Gożdzik alpejski
Dianthus alpinus
Gożdzik alpejski

 

kopalnia_jenkow_logo_white

ODWIEDŹ NAS

Wieś: Jenków
Kod pocztowy: 59-430
Gmina: Wądroże Wielkie

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Ewa - tel. 663 63 63 21

Dorota - tel. 663 63 63 20

Leszek - tel. 608 69 69 59

biuro/fax (71) 325 68 30
email: biuro@lupek-jenkow.pl