Cechy dobrego kamienia ogrodzeniowego

Ogrodzenia wykonane z kamienia charakteryzują się bardzo atrakcyjnym wyglądem. Dzięki naturalnej różnorodności barw i odcieni dają ciekawe efekty wizualne i dodają całej posesji oraz budynkowi, który otaczają elegancji i szyku. Na tle kamiennego muru znakomicie będą się prezentowały rośliny posadzone w ogrodzie. Do postawienia takiej konstrukcji trzeba jednak wybrać odpowiednie kamienie ogrodzeniowe. Zobaczmy, jakie są ich rodzaje i z czym wiąże się ich użycie.

 

Łupek – najlepszy materiał na ogrodzenie

Jednym z najbardziej poszukiwanych kamieni ogrodzeniowych jest łupek. Odznacza się on dobrymi parametrami użytkowymi. Ma odpowiednią twardość, nie nasiąka wodą, w związku z czym nie ma problemu z pękaniem podczas mroźnej zimy.

Największą zaletą łupka jest jego kształt, który świetnie nadaje się do wszelkich zastosowań związanych z wykonywaniem elewacji, ogrodzeń czy elementów architektury ogrodowej. Łupek jest dostępny w postaci mocno spłaszczonych płyt o średnich rozmiarach. Nie ma więc problemu z układaniem z niego kolejnych warstw muru czy elewacji.

Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że gęstość objętościowa łupka dochodzi do ponad 2600 kg/m3. Zatem w  praktyce: 1 m3 muru z łupka może ważyć od 1250 kg do 1660 kg – w zależności od ułożenia kamieni. Specjaliści z branży podkreślają, że przy takim murze fundament powinien być raczej solidny.

Odmiany kamieni ogrodzeniowych

Łupki ogrodzeniowe są dostępne w różnych odmianach, charakteryzujących się nieco innym sposobem obróbki. Największą różnorodność rozmiarów gwarantuje kamień ogrodzeniowy sprzedawany luzem. W tego rodzaju materiale znajdziemy płyty o długości i szerokości od kilkunastu do kilkudziesięciu centymetrów i grubości dochodzącej do około 15 cm. Takie różnice wymiarów pozwalają na budowę murów o bardzo ciekawej strukturze.

Nieco inne efekty można uzyskać, decydując się na kamień murowy płytowy, czyli płyty o podobnej długości i szerokości jednak o mniejszej grubości. Ogrodzenie z takiego kamienia będzie równie interesujące, jednak będzie sprawiało wrażenie lżejszego, a dzięki grubości kamienia także dłuższego. Mur zbudowany z takich kamieni nie będzie przytłaczał swoją masą innych elementów ogrodu, nawet jeśli będzie stosunkowo wysoki.

Jeszcze inne rezultaty można otrzymać, stosując kamienie bloczkowe. Charakteryzują się one długością od 20 cm przy szerokości od 10 do 25 cm. Grubość elementów waha się między 6 a 25 cm. Tego typu kamień ogrodzeniowy zapewnia największą różnorodność, a przy tym znakomicie łączy się z elementami ogrodzenia wykonanymi z innych materiałów, np. przęsłami drewnianymi czy z kutego żelaza.

Najbardziej regularnym rodzajem łupka ogrodzeniowego jest cięta cegła łupkowa. Kamienie tego rodzaju mają kształt zbliżony do prostopadłościanu i są dostępne w różnych długościach – 20, 30 i 40 cm. Taki materiał świetnie sprawdzi się zarówno przy murach pełnych, w całości wykonanych z kamienia, jak i przy wznoszeniu słupków i podmurówek. Cięty łupek tego rodzaju gwarantuje szybsze tempo prac niż w przypadku innych rodzajów kamienia ogrodzeniowego.

Napisany przez