Jak przygotować nawierzchnię do wyłożenia łupkiem ścieżkowym?

Nasz ogród to jakby przedłużenie domu, nie dziwi więc, że wkładamy tyle serca w jego wykończenie i dbanie o jego wygląd. Umieszczanie w ogrodzie tarasu z kamienia czy tez ścieżki zbudowanej z łupka to jednak nie tylko ciekawy zabieg dekoracyjny. Są to rozwiązania, które niosą za sobą funkcjonalność. Nikt nie przepada za wydeptanym trawnikiem na swojej posesji. Ścieżka wykonana z łupka jest doskonałym sposobem unikniecie tego problemu w dobrym stylu. Jak ją wykonać?

Przygotowanie podłoża

Kamień, z którego jest wykonany łupek ścieżkowy jest szczególnie polecany na ścieżki i tarasy wykonywane na poziomie gruntu. Wypełnianie powierzchni tym materiałem nie jest szczególnie problematyczne. Jeżeli mamy do czynienia z gruntem spoistym (gliny, iły), łupek powinien być w umieszczany piaskowej lub piaskowo-cementowej podsypce. Ta druga pozwala na uzyskanie większej wytrzymałości powierzchni. Natomiast jeżeli chcemy ułożyć przykładowo ścieżkę na gruncie piaszczystym, łupki mogą być umieszczane na zagęszczonym gruncie.

Łupek szarogłazowy to doskonały materiał do budowy ścieżek, jest on bowiem kamieniem naturalnym, płaskim i niezwykle wytrzymałym, posiada także bardzo ciekawą kolorystykę. Jednak warto pamiętać o nieregularności w kształtach tego materiału. Może to bowiem zdeterminować sposób w jaki będzie on układany.

Metody układania

Powierzchnie tworzone z łupka ścieżkowego mogą być układane na różne sposoby. Chcąc uzyskać efekt ścisłej i zwartej ścieżki, należy układać poszczególne elementy blisko siebie, a przerwy między nimi wypełnić drobną korą łupkową lub innym kruszywem. Innym sposobem na wypełnianie szczelin jest fuga w dowolnym kolorze. Warto jednak wiedzieć, że ścisłe układanie z łupka to niezwykle pracochłonny proces, jednak wykorzystanie kamienia ścieżkowego może dać niesamowite efekty jako posadowiony na gruncie taras, ścieżka wejściowa do posesji, a także podłoga w wiacie lub drewutni.

Innym sposobem układania jest układ ażurowy, który daje niepowtarzalne i naturalne efekty końcowe. Najprostszym sposobem jego wykonania jest po prostu ułożenie powierzchni już na istniejącym trawniku. Należy najpierw rozplanować rozkład poszczególnych elementów układając je na trawniku w odległościach mniej więcej 10 cm. Następnie używając ostrego narzędzia, należy głęboko przyciąć trawę pod konkretnymi kamieniami, a potem umieścić kamień w wyciętym po obrysie wgłębieniu. W trakcie przytwierdzania kamienia można użyć gumowego młotka. W innym wariancie ułożenia żurowego, prace rozpoczyna się od ograniczenia alejki krawężnikiem z kostki lub krawężnika, a przestrzenie pomiędzy kamieniami uzupełnia się drobnymi kamieniami, żwirem lub korą łupkową.

Napisany przez