Zasady budowy suchych murków

Murki ogrodowe bywają bardzo przydatne. Można za ich pomocą oddzielić nieco terenu, podtrzymać osuwającą się ziemię lub odciąć fragment opadającego gruntu, aby zapewnić sobie więcej przestrzeni do kreatywnego wykorzystania. Oprócz tego są wyjątkowo estetyczną ozdobą każdego ogrodu.

W otoczeniu roślin szczególnie pięknie prezentują się murki suche, czyli budowane bez użycia zaprawy. Ich naturalny, nie do końca regularny wygląd doskonale pasuje do żywej zieleni, delikatnie ją dopełniając, zamiast oddzielać się grubą kreską od porastającej ogród flory. Taki murek można dość łatwo zbudować samodzielnie. Należy jednak przestrzegać kilku ważnych zasad.

  • Murek nie powinien być wyższy niż metr. W przypadku wyższych budowli brak zaprawy bywa zbyt niebezpieczny. Konstrukcja nie będzie wystarczająco stabilna, a wysoko położone kamienie mogą stanowić zagrożenie.
  • Należy używać płaskich, gładkich kamieni. Oczywiście suchy murek nigdy nie będzie tak regularny jak konstrukcja z cegieł, a kamień murowy nie miewa aż tak równych kształtów. Jednak w miarę możliwości powinno się wykorzystywać dość płaski budulec, po którym wyżej położone elementy nie będą się ześlizgiwać.
  • Grubość murku powinna wynosić jedną trzecią jego wysokości. Takie proporcje są uważane za optymalne. Na pewno nie należy budować węższych konstrukcji – jeśli odchodzić od tej reguły, to zdecydowanie w drugą stronę.
  • Murek oporowy powinien być delikatnie pochylony w stronę podtrzymywanego gruntu. Mowa o odchyleniu na poziomie około 15%.
  • Co dwie, trzy warstwy trzeba wzmocnić konstrukcję. Wykorzystuje się w tym celu dłuższe kamienie, kładzione w poprzek tak, by zagłębiały się nieco w ziemi.
  • Szczeliny pomiędzy kamieniami należy wypełniać ziemią zmieszaną ze żwirem. Powinny mieć kilka centymetrów. Co jakiś czas można zostawiać nieco większe szczeliny, które pozwalają ozdobić murek roślinami.

Oprócz tych zasad jest jeszcze kilka kwestii, na które trzeba zwrócić uwagę.

Przygotowanie gruntu pod budowę

Suchy murek poniżej 60 centymetrów może obyć się bez fundamentu. Wystarczy zagłębić najniższą warstwę kamieni w podłożu, mniej więcej do połowy. Wyższe konstrukcje muszą posiadać betonowy fundament osadzony na około trzydziestocentymetrowej podbudowie wykonanej z tłucznia lub ubitego żwiru. Należy również zadbać o przepuszczalność wody i zasypać przylegającą stronę murku warstwą odsączającą, którą może być żwirek, tłuczeń lub inny materiał, który nie ma problemów z przepuszczaniem wody.

Napisany przez