Nietypowe pomysły na elewacje z kamienia

Kamień to bardzo wdzięczny materiał w architekturze i budownictwie. Jednym z najnowszych trendów, który cieszy się niemałym zainteresowaniem, jest kamień elewacyjny. Oferuje on wiele możliwości aranżacyjnych, a przy tym niesie ze sobą wiele zalet. Poznaj jego właściwości i możliwości.

Właściwości i zalety kamienia elewacyjnego

Niezrównanym atutem kamienia jest jego trwałość. Elewacja kamienna jest w stanie przetrwać wiele – uderzenia, wysokie i niskie temperatury, ulewy, śnieg i grad, promieniowanie UV. Jakiekolwiek zabrudzenia łatwo jest usunąć przy pomocy dostępnych środków myjących. Po upływie wielu lat elewacja z kamienia wygląda jak nowa, natomiast na innych rodzajach elewacji (np. „z baranka”) widać już upływ czasu, zabrudzenia itp.

Kamień na elewacji jest także świetnym izolatorem. Dzięki niemu latem w pomieszczeniach panuje przyjemny chłód, natomiast zimą jest cieplej. Kolejną zaletą, jaką daje kamień jest przyjazny mikroklimat – w domu nie kumuluje się wilgoć, której nadmiar jest niekorzystny dla zdrowia i kondycji materiałów budowlanych.

Pomysły na kamienne elewacje

Wybór odpowiedniego kamienia wymaga przemyślenia tematu i szczypty talentu aranżacyjnego. Odpowiednio dobrane materiały mogą optycznie powiększyć lub pomniejszyć budynek. Kamień powinien tworzyć lub współtworzyć piękną, intrygującą elewację, lecz nie powinien jej przytłaczać. Tak więc, w zależności od stylu dominującego na posesji, materiał ten może posłużyć do wykonania całej elewacji, czasem jednak warto wpleść kamienne elementy, np. tylko na ściany frontowe, taras, pojedyncze ściany lub wykusze. Aby osiągnąć efekt „wow”, warto skorzystać z pomocy specjalisty. Natomiast poniżej prezentujemy kilka pomysłów.

U producentów i w sklepach z materiałami budowlanymi można znaleźć różne rodzaje kamienia elewacyjnego. Do najpopularniejszych wyborów należą płyty z piaskowca i granitu, choć można też nabyć bazalt, kwarc, marmur, gnejs. Elewacje z płyty są gładkie i sprawiają wrażenie wizualnego porządku.

Na uwagę zasługuje również kamień cięty jednostronnie. Elewacja przygotowana z niego jest nierównomierna, „trójwymiarowa”, wygląda niezwykle oryginalnie i naturalnie, jakby przygotowała ją sama Matka Natura. Używa się go nie tylko do przygotowania elewacji, ale również murów ogrodowych, podmurówek, a nawet ścian wewnątrz pomieszczeń.

Do innych nieco mniej popularnych, lecz równie ciekawych propozycji należy kamień cięty w kształcie cegły. Ten materiał zapewnia uporządkowaną, gładką elewację. Wygląda pięknie zarówno w jednej tonacji kolorystycznej, jak i przy użyciu dwóch lub trzech kolorów.

Napisany przez