Jak umocnić brzeg oczka wodnego?

Wiele osób marzy o pięknym ogrodzie, w którym można wypoczywać w ciepłe, letnie dni. Osoby, które posiadają taką przestrzeń często oprócz trawnika czy roślin decydują się również na stworzenie w nim oczka wodnego, które dodaje ogrodowi niepowtarzalnego uroku. Warto jednak pamiętać, że oprócz wielkości czy kształtu akwenu wodnego, istotny jest również sposób jego wykończenia. Mowa tutaj o odpowiednim umocnieniu oczka wodnego, w taki sposób, by było to skuteczne, a jednocześnie estetyczne. Jak to zrobić?

O czym pamiętać, a czego unikać ozdabiając brzeg oczka wodnego? 

Podczas zakładania oczka wodnego ważna jest dbałość o detale. Do jego wykończenia, które jednocześnie będzie ozdobą akwenu, najlepiej nadadzą się naturalne kamienie. Jednak przed wyborem odpowiedniego wykończenia warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Istotną kwestią jest wybór takich kamieni, dzięki którym oczko będzie wyglądało naturalnie. Brzegi stawu powinny być łagodne, ponieważ tylko w takim przypadku będzie łatwo ułożyć kamienie i sprawić, że brzeg będzie wyglądał naturalnie. Ważne jest również to, żeby wybrać kamienie o różnych wymiarach, ponieważ tylko wtedy oczko będzie wyglądało naturalnie. Podstawową warstwę powinny stanowić  drobne kamyczki o najmniejszej frakcji, a dopiero na nich można umieścić większe kamienie. Kompozycje wykonywane z kamieni powinny mieć nieregularne kształty. Należy również zadbać o odpowiednie zabezpieczenie Do uszczelniania oczek wodnych wykorzystuje się membrany EPDM, odporne na promieniowane UV. Pokrycie membrany kamieniami nadaje oczku wodnemu naturalny wygląd.

Dobór odpowiednich kamieni 

Aby brzeg stawu był odpowiednio umocniony, należy dobrać do tego odpowiednie kamienie. Nadadzą się do tego przede wszystkim kamienie łupane. Są one płaskie, dzięki czemu łatwo je układać. Dobrym rozwiązaniem będzie również umocnienie brzegu oczka wodnego przy pomocy łupków, które występują naturalnie na południu Polski. Można się również spotkać z umocnieniem oczka przy pomocy piaskowca. Nie jest to jednak najlepszy kamień, ponieważ wykazuje mniejszą odporność niż łupek, a ponadto łatwo pokrywa się glonem.

Warto pamiętać, by umacniając brzeg oczka wodnego, łączyć jedynie frakcje tego samego rodzaju kamienia, ponieważ w innym przypadku brzeg oczka wodnego może wyglądać nieestetycznie i nienaturalnie.

Napisany przez