Jak układać elewację z kamienia ,,na zakładkę”?

Kamień naturalny jest jednym z chętniej wybieranych materiałów elewacyjnych. Rozwiązanie to doskonale sprawdza się w przypadku klasycznych i nowoczesnych budynków, gwarantując liczne korzyści. Jedną z najważniejszych jest trwałość kamiennych elewacji, które są odporne na działanie różnych czynników środowiskowych. Wyjaśniamy, w jaki sposób układa się elewacje z kamienia naturalnego.

Zalety elewacji z kamienia naturalnego

Piękny, trwały i łatwy w pielęgnacji – taki jest kamień naturalny, który od wieków stanowi jeden z chętniej wykorzystywanych materiałów budowlanych oraz wykończeniowych. Elewacja z kamienia naturalnego cechuje się nie tylko unikalnym wyglądem, ale także jest trwała i odporna na działanie różnych czynników środowiskowych. Jako okładzinę elewacji budynku można wykorzystać różnego rodzaju kamień naturalny m.in. łupek elewacyjny, kwarcyt, granit i gnejs. Aby elewacja z kamienia była ozdobą domu, musi zostać właściwie ułożona.

W jaki sposób układać elewacje z kamienia naturalnego?

Kamienne elewacje układa się na właściwie przygotowanej powierzchni ściany. To samo tyczy się układania kamienia elewacyjnego na elementach małej architektury. Prawidłowe przygotowanie podłoża jest równie ważne, jak precyzyjne dopasowanie i przyklejenie kamiennych płytek lub kamienia łamanego.

Po pierwsze: przygotowanie podłoża

Kamień naturalny możemy mocować dopiero po dokładnym oczyszczeniu podłoża. Uwzględnia ono usunięcie luźnych fragmentów tynku, pozbycie się powierzchniowych zanieczyszczeń np. kurzu oraz zagruntowanie podłoża specjalnym gruntem. Odpowiednio staranne przygotowanie ściany pozwala uniknąć m.in. odpadania kamienia z elewacji.

Po oczyszczeniu ściany i jej zagruntowaniu warto przystąpić do czyszczenia kamienia naturalnego. Aby zwiększyć jego przyczepność do podłoża, powinno się każdą kamienną płytkę lub kawałek kamienia łamanego delikatnie przetrzeć papierem ściernym po stronie, która będzie stykała się z murem. Przed ułożeniem kamienia trzeba też zaplanować, w jaki sposób będzie na układany na ścianie – można wytyczyć sobie odpowiednie linie pomocnicze. Metod układania kamienia naturalnego jest wiele, a każda z nich ma swoje zalety, pozwalając na uzyskanie ciekawego efektu dekoracyjnego.

Po drugie: klejenie kamienia do ściany

Po przygotowaniu podłoża i oczyszczeniu kamienia możemy przystąpić do jego montażu. W tym celu niezbędny jest wysokiej jakości, specjalistyczny klej. Nakładamy go na podłoże za pomocą tzw. grzebienia. Następnie przystępujemy do klejenia płytek zgodnie z wcześniejszym projektem, pamiętając o dociskaniu każdej płytki do podłoża.

Napisany przez