Stopnie w architekturze terenów zielonych

Człowiek kształtuje rzeczywistość dookoła siebie do tego stopnia, że trudno byłoby znaleźć miejsca, w których nie widać jego wpływu. W niektórych lokalizacjach oddziaływanie to ma jednak chaotyczny charakter, a w innych jest dobrze zaplanowane i przemyślane. Dziedziną, która zajmuje się odpowiedzialnym kształtowaniem przestrzeni, jest architektura krajobrazu.

Jedną z odmian architektury krajobrazu jest architektura terenów zielonych. Jak sama nazwa wskazuje, ma ona do czynienia z takimi przestrzeniami, w których dominuje roślinność. Można za nią uznać zarówno las, jak i ogród. Nie da się ukryć, że jeśli chcemy, by takie tereny prezentowały się atrakcyjnie, to musimy o nie zadbać. W opiece nad nimi wykorzystuje się różne techniki, które czynią dane miejsce atrakcyjniejszym, chociażby do wypoczynku.

Obiekty małej architektury

Żeby tereny zielone prezentowały się atrakcyjnie, nie wystarczy zaopiekować się samą roślinnością. Często w przestrzeń wprowadza się także dodatkowe elementy, na przykład drewniane lub kamienne. Doskonałym przykładem lokalizacji urządzanych właśnie w ten sposób jest przydomowy ogród. Nierzadko umieszcza się w nim elementy małej architektury i korzysta z innych sposobów na upiększenie przestrzeni. Jednak jeżeli się to robi, należy stosować materiały, które jak najlepiej komponują się z naturą. Obecność tworzyw sztucznych w ogrodzie zdecydowanie nie jest mile widziana.

Jednym ze sposobów na to, aby uatrakcyjnić tereny zielone, jest stosowanie stopni. Drewniane czy kamienne schodki prowadzące na wzniesienie i ze wzniesienia to obiekty, które zdecydowanie ubogacą przestrzeń i uczynią z niej przyjemniejsze miejsce zabawy i wypoczynku. Stopnie mogą być mniejsze lub większe. To, jakie dokładnie rozwiązanie zostanie zastosowane w konkretnym przypadku, zależy bezpośrednio od tego, jak duże są potrzeby użytkownika. Na całe szczęście architektura terenów zielonych to dziedzina, w której dysponuje się pewną swobodą w kształtowaniu krajobrazu, więc można urządzić sobie otoczenie według własnego pomysłu.

Napisany przez