Jak wykładać ścieżkę kamieniami metodą ażurową?

Osoby, które wykańczają dom, stają przed niemałym wyzwaniem. Wybór odpowiedniego pokrycia dachu, stolarki okiennej czy materiału na elewację nie jest prosty, tym bardziej że elementy powinny być nie tylko funkcjonalne i trwałe i estetyczne. Dzieje się tak, ponieważ są wizytówką domu. Na pierwsze wrażenie gości wpływają również inne elementy posesji. Mowa tutaj na przykład o ścieżkach. Osoby, które wybierają odpowiedni materiał do ich wyłożenia, często sięgają po kamień naturalny, który prezentuje się elegancką. Jedną z metod układania kamiennych ścieżek jest metoda ażurowa. Na czym polega?

Na czym polega wykładanie kamiennych ścieżek metodą ażurową i czy prace są skomplikowane? 

Właśnie domów, którzy wybierają kamień naturalny jako materiał na przydomowe ścieżki, często decydują się na wyłożenie go metodą ażurową. Dzieje się tak z prostej przyczyny – taki sposób jest najprostszy i najszybszy. Poza tym w razie potrzeby można ułożyć ścieżkę na trawniku. Wykładając ścieżkę, należy pamiętać o kilku zasadach:

  • odległość pomiędzy kamieniami powinna wynosić około 10 centymetrów,
  • warto zadbać o to, aby ścieżka biegła przez trawnik zakosami,
  • po ułożeniu kamieni w satysfakcjonujący sposób należy przejść do przycinania trawy, kierując ostre narzędzie (na przykład nóż kuchenny) po obrysie pierwszego kamienia,
  • kolejnym krokiem jest usunięcie wyciętej darni i włożenie odłożonego kamienia,
  • powierzchnia kamienia powinna pokrywać się z powierzchnią gruntu,
  • podczas prac można użyć gumowego młotka, by łatwiej umieścić kamień w wybranym miejscu,
  • jeżeli kamień nie leży stabilnie, wystarczy go podsypać ziemią lub piaskiem i ułożyć ponownie.

Jak dbać o kamienną ścieżkę po ułożeniu? 

Skalniaki czy oczka wodne ozdabiane kamieniem sortowanym, czy ciętym to elementy, których wykonanie wymaga sporo czasu i precyzji. Wykładanie ścieżek metodą ażurową to przy tym proste zadanie. Co ważne, po ułożeniu ścieżki należy całość obficie polać wodą, ponieważ dzięki temu kamienie będą stabilniejsze. Oprócz tego raz do roku warto usunąć nadmiar trawy, którą zarasta łupek. W razie potrzeby zmiany aranżacji ogrodu można łatwo i szybko zdemontować ścieżkę i ułożyć ją na nowo.

Napisany przez