Jak wybrać kamień do grilla ogrodowego?

Grill z kamienia to konstrukcja nie tylko praktyczna, ale również efektowna pod względem wizualnym. Przyda się w ogrodzie każdego miłośnika grillowania, stanowiąc przy tym ciekawe urozmaicenie przydomowej architektury. Wybierając kamień do budowy grilla, warto zwrócić uwagę na łupek szarogłazowy, który z powodzeniem może być wykorzystany w tym celu.

Budowa grilla z łupku szarogłazowego

Łupek szarogłazowy może być wykorzystany jako materiał konstrukcyjny. Ten kamień naturalny wykazuje odpowiednią wytrzymałość na ściskanie, dlatego z powodzeniem nadaje się jako budulec do wykonania fundamentów oraz ścian takiej budowli. W tym celu można użyć kamienia murowego bloczkowego, kamienia murowego płytowego, łupek gabionowy, a także kamienia surowego drobnego (w tym przypadku konieczna będzie dodatkowa obróbka, wymagająca nieco więcej pracy).

Sam proces budowy grilla z kamienia jest zgodny z tradycyjnymi metodami, chociaż przydadzą się odpowiednie umiejętności, czasu, a czasami nawet kreatywności. Trzeba starannie dobierać poszczególne elementy kamienne, np. większe używając do budowy nadproży, a mniejsze do stworzenia łuków. Łupek to kamień bardzo efektowny, doceniany przede wszystkim za niebanalny wygląd, jednak ze względu na swoją naturalną łupliwość przy obróbce wymaga nieco umiejętności.

Łupek szarogłazowy jako okładzina grilla

Łupek szarogłazowy może posłużyć też jako materiał wykończeniowy, nadający naszej ogrodowej konstrukcji walorów dekoracyjnych. Cały korpus można wykonać np. z bloczka betonowego, pustaka czy pełnej cegły, a następnie wykorzystać kamień jako okładzinę. To dobra metoda, gdy chcemy cieszyć się niebanalną konstrukcją w ogrodzie, ograniczając sobie ilość czasu i pracy.

Dobór parametrów kamienia na okładzinę grilla jest dość podobny jak w przypadku wykonywania elewacji domów, a więc jeszcze przed budową korpusu należy określić jej grubość i wielkość poszczególnych elementów. Dzięki temu na etapie prac wykonawczych osiągniemy oczekiwany wygląd, oszczędzając sobie przy tym sporo czasu.

W tym przypadku sprawdzi się kamień elewacyjny łupany, chociaż jeśli zależy nam na bardziej oryginalnym efekcie wizualnym lepiej zdecydować się na obłożenie grilla kamieniem elewacyjnym jednostronnie ciętym.

Napisany przez