Głazy do ogrodu japońskiego

Ogrody japońskie z jednej strony są niezwykle uporządkowane i eleganckie, z drugiej strony oddają ducha spontanicznej, nieco nieokiełznanej natury. I chociaż dają poczucie wyjątkowej bliskości z przyrodą, to jednak muszą być bardzo przemyślanie zaprojektowane. Jest bardzo wiele elementów orientalnej architektury ogrodowej, które muszą się w nich znaleźć. Zaliczamy do nich przede wszystkim kamienie.

Kamień to surowiec stanowiący integralną część przyrody, więc nie może go zabraknąć w ogrodzie japońskim, który jest kwintesencją harmonii z naturą.

Symbolika kamieni w ogrodzie japońskim

Ogród japoński to połączenie skrajności. Z jednej strony musi być tworzony z ogromną starannością i dbałością o każdy detal, z drugiej strony powinien naśladować naturę, sprawiać wrażenie, jakby ingerencja człowieka była minimalna, a osiągnięty efekt stanowił wyłącznie dzieło przyrody. W naszej strefie klimatycznej nie jest łatwo dokładnie odwzorować specyfikę ogrodu japońskiego, może ona jednak być doskonałym źródłem inspiracji.

Ogrody japońskie są przesycone symboliką, a dwoma najważniejszymi elementami o szczególnym znaczeniu jest kamień i woda. Woda symbolizuje życie, przemijanie, ciągły ruch. Z kolei kamień oznacza stałość, niezmienność i siłę. Łącząc kamień i wodę, można stworzyć wspaniałe elementy małej architektury ogrodzie w postaci np. oczek wodnych czy małych kaskach.

Kompozycje skał zgodne z filozofią zen

Tworząc ogród japoński, warto kierować się zasadą triady kompozycyjnej, która ma swoje korzenie w filozofii zen. Może ona stanowić doskonałe ułatwienie, jeśli chcemy wykorzystać kilka głazów, a nie do końca wiemy, w jaki sposób je ze sobą zestawić.

Zasada triady polega na łączeniu trzech elementów o różnej wysokości czy kształcie w taki sposób, aby wpisywały się one w trójkąt. W kulturze japońskiej takie rozwiązanie ma swoje znaczenie symboliczne. Oznacza połączenie trzech poziomów: najwyższego — nieba, niższego — człowieka i najniższego — ziemi. W ten sposób stworzymy ogród odpowiadający japońskiej myśli i estetyce. Zasada triady może być zrealizowana z zastosowaniem kamieni, grup kamieni, a także kamieni i innych elementów, np. roślin.

Oczywiście głazy mogą być zestawione ze sobą również intuicyjnie, bez odwołań do konkretnych zasad kompozycyjnych. W tym przypadku ogranicza nas wyłącznie wyobraźnia!

Inne sposoby wykorzystania kamienia w ogrodzie japońskim

Możliwości wykorzystania kamienia w ogrodzie japońskim jest bardzo wiele. Z uwagi na fakt, że w tym przypadku należy kierować się zasadą harmonii i porządku, warto sięgnąć po kamienie o podobnym pochodzeniu. Nagromadzenie zbyt wielu różnych skał zaburzy spójną kompozycję i sprawi wrażenie niepotrzebnego chaosu. Kamieniem naturalnym, który z powodzeniem można użyć w ogrodach japońskich, jest łupek szarogłazowy, wydobywany w Kopalni Jenków. Wyróżnia go unikalna szaro-ruda kolorystyka, a także wszechstronne możliwości zastosowania.

Nie ma ograniczeń dotyczących wielkości kamienia. Z powodzeniem można użyć zarówno drobnych kamyczków, jak i skał o sporych rozmiarach. Najmniejsze kamienie mogą być wykorzystane do okrywania powierzchni pomiędzy roślinami. Doskonale prezentują się też jako urozmaicenie rabat kwiatowych. W ogrodzie japońskim nie może też zabraknąć wąskich, wijących ścieżek, które również powinny być wykonane z kamienia.

Kamienie średniej wielkości używany jest do wykonania skalniaków. Łupkowa kora kamienna doskonale sprawdza się jako kamień na kaskady wodne. A jeśli dysponujemy ogrodem o nieco większych rozmiarach, można pozwolić sobie nawet na zastosowanie dużych brył kamiennych, które będą piąć się ku niebu niczym wielkie głazy i skały.

Napisany przez