Jak wyznaczyć ścieżki w ogrodzie?

Wyznaczenie ścieżek w ogrodzie jest dość ważnym zadaniem. Przede wszystkim chodzenie wytyczonymi szklakami oszczędza wydeptywaniu trawy. Dodatkowo chodzenie po utwardzonej ścieżce jest wygodniejsze i bezpieczniejsze. Dlaczego? Przyjrzyjmy się temu problemowi bliżej.

Estetyka ogrodu

Jeśli nasz ogród ma wyglądać obłędnie i być spełnieniem naszych marzeń, musimy o niego odpowiednio dbać. To oznacza przede wszystkim dbanie o roślinność, która się w nim znajduje. Wydeptane dowolnie ścieżki w trawie nie wyglądają najlepiej, a już na pewno nie są eleganckie. Dlatego też często używane szlaki komunikacyjne w ogrodzie warto jest wyłożyć kamieniem. Powinno być nim wyłożone co najmniej podejście od furtki do wejścia domu, a także dojście z garażu. Warto tez pomyśleć o ścieżce do drewutni czy kompostownika, które  również bywają często  wydeptywane. Ścieżki z kamienia, które zrobione są  schludnie i rzetelnie wyglądają bardzo dostojnie i zdecydowanie dodają danej posesji prestiżu i szyku.

ścieżka z kamienia łupka

Wygoda i bezpieczeństwo

Kamienne ścieżki sprawiają również, że poruszanie  się po posesji jest o wiele bardziej komfortowe i bezpieczne, zwłaszcza w deszczowe dni. Na ścieżkach przede wszystkim nie tworzą się błotniste kałuże. Dzięki nim da się więc dostać na przykład z domu do samochodu w eleganckim obuwiu, bez ubłocenia go. Twarda, kamienna nawierzchnia jest też o wiele mniej śliska niż błoto. Zapobiega więc poślizgnięciu się i przewróceniu. Utwardzona nawierzchnia jest o wiele wygodniejsza, zwłaszcza gdy musimy po niej przetoczyć dziecięcy wózek lub ciężką walizkę. Na równej, kamiennej nawierzchni widać też o wiele wyraźnej potencjalne przeszkody, o które można się potknąć. W wysokiej trawie staja się nimi wręcz same długie źdźbła. Warto wybrać kamień na ścieżki, który oprócz swoich praktycznych funkcji będzie również wyglądał niezwykle dekoracyjnie. Przykładem może być łupek szarogłazowy. Ma on charakterystyczny szaro-rudy kolor, dzięki czemu pięknie komponuje się z zieloną roślinnością wokół, a także z większością elewacji domów jednorodzinnych. Łupek, który jest  odporny na warunki atmosferyczne i destrukcyjne działanie roślin nawet po kilkunastu latach można zdemontować i ułożyć z niego ścieżkę w innym miejscu. Kamień wysokiej jakości najlepiej jest kupić bezpośrednio w kopalni.

Napisany przez