Oczko wodne inne niż wszystkie

Chyba każdy właściciel domu jednorodzinnego marzy o tym, by jego ogród był piękny i oryginalny. To miejsce, w którym odpoczywa cała rodzina. Wiele osób poza ozdobnymi krzewami i schludnymi rabatkami z kwiatami oczekuje od ogrodu czegoś więcej. Dlatego też właściciele ogrodów  chętnie budują na swoich działkach skalniak i tworzą oczka wodne. Skąd się wzięła niezwykła popularność tych ozdób?

Prawdziwy kamień

Tego typu ozdoby mają swój niepowtarzalny urok przede wszystkim dlatego, że są stworzone z naturalnego surowca jakim jest kamień. W dobie plastikowych, kolorowych ozdób ogrodowych, wiele osób odczuwa potrzebę bliskości  z naturą. Do aranżacji ogrodów coraz chętniej używa się zatem drewna i kamienia. Większość osób lubi również szum wody. Kojarzy on im się górskimi strumykami lub morskimi falami. Dlatego też urządzając ogród decydują się na stworzenie w nim oczka wodnego. Jeśli obok niego stoi konstrukcja ze skał, po których malowniczo ścieka woda, ozdoba nie ma sobie równych. Przyciąga wzrok domowników i ich gości, a jednocześnie wydaje się, że powstała w tym miejscu zupełne naturalnie.  Jest ekologiczna, niepowtarzalna i jedyna w swoim rodzaju.

oczka wodne kamień

Kaskady wodne

Czy stworzenie niewielkiego oczka wodnego jest czymś skomplikowanym? Absolutnie nie. Większość właścicieli domów robi je na swojej działce na własną rękę. W dobie ogromnego wyboru materiałów do wyłożenia dna oczka w sklepach budowlanych, jak i dostępności wielu różnorakich pomp i filtrów do wody w Internecie, można samemu wykonać w zasadzie każdy projekt. Bardzo istotny jest jednak kamień na kaskady wodne, który wybierzemy. W tej roli świetnie sprawdza się między innymi łupek szarogłazowy, który daje ogromne możliwości aranżacyjne. Pocięty w płyty, które następnie układa się na sobie aż powstanie ciekawa ścianka, wygląda oszałamiająco. Wrażenie jeszcze potęguje się, gdy po wystających krawędziach kamieni zacznie ściekać woda. Są one nieregularne, w związku z czym konstrukcja przypomina prawdziwy twór Matki Natury.

Napisany przez