Jak zbudować kaskadę wodną w ogrodzie?

Kaskada ogrodowa to element oczka wodnego, który doprowadza do niego wodę i kształtuje stylistykę kompozycji. Przypomina niewielki wodospad i dynamizuje konstrukcję oczka, wprawiając wodę w ruch. Posiada nie tylko walory estetyczne, ale również jako miejsce relaksu i odpoczynku pozytywnie wpływa na komfort psychiczny. Dodatkowo, woda w ogrodzie przyczynia się do wzrostu bioróżnorodności, wpływa na bujność roślin i wytwarza korzystny mikroklimat. Sprawdźmy, jak wykonać własną kaskadę ogrodową?

Ukształtuj nasyp i zabezpiecz podłoże

Naturalny pagórek, sąsiadujący z oczkiem wodnym to idealne rozwiązanie, jeżeli marzymy o zbudowaniu kaskady wodnej. W przypadku jego braku należy wykonać go samodzielnie. Do stworzenia konstrukcji kaskady ogrodowej będziemy potrzebować elastycznej folii uszczelniającej, maty poliestrowej, gumowej rury doprowadzającej wodę na szczyt strumienia oraz specjalnej pompy. Niezbędny będzie również kamień na kaskady wodne, za pomocą którego zamaskujemy brzegi strumyka i stworzymy krawędzie wodospadu.

Budowę kaskady wodnej rozpoczynamy od ukształtowania nasypu. Należy wydrążyć koryto strumienia oraz wykonać stopnie i ukosy. Najistotniejsze jest stworzenie pożądanej różnicy wysokości. Zwróćmy uwagę, aby kierunek spływania wody nie był pionowy na całej długości kaskady. Naturalny efekt uzyskamy wówczas, gdy woda będzie zbierać w zagłębieniach poszczególnych stopni. Pamiętajmy, aby z koryta oraz ze stopni usunąć korzenie i rośliny. Obok koryta trzeba jeszcze wykopać kanał dla rury, doprowadzającej wodę do strumienia. Górny koniec rury może być zanurzony w wodzie lub wystawać ponad jej powierzchnię. Ukształtowany nasyp pokrywamy następnie matą poliestrową, na której rozkładamy folię uszczelniającą. Można użyć tej samej folii, która służyła do wykonania oczka wodnego.

Ułóż kamień i podłącz pompę

Końcowym etapem kształtowania ogrodowego wodospadu jest prawidłowe wzmocnienie jego krawędzi i ułożenie kamienia. Wybierając kamień na kaskady wodne zwróćmy uwagę, aby nie była to skała wapienna, która ulegnie szybkiemu wymyciu przez wodę. Warto zdecydować się na wielkopłytowy kamień łupany. Za pomocą płyt kamiennych obkładamy brzegi strumienia i krawędzie wodospadu oraz wzmacniamy przygotowane wcześniej stopnie kaskady. Od strony zewnętrznej kamień należy ustabilizować ziemią. Małe kaskady wodne w ogrodzie najczęściej zasila się wygodną w eksploatacji pompą fontannową, a większe pompą wysokiej wydajności. Należy je umieścić na dnie oczka wodnego na kamiennej podstawce. Kabel zasilający pompę powinien być zabezpieczony dodatkową osłoną. Trzeba również zatroszczyć się o odpowiednie zabezpieczenie obwodów zasilających. Solidne, wydajne i wysokoefektywne pompy służą do zasilania nie tylko kaskad, ale również potoków, fontann i stawów kąpielowych.

Do pompy wodnej podłączamy gumową rurę i uruchamiamy instalację w celu sprawdzenia, czy woda nie rozlewa się poza konstrukcję. Pamiętajmy, że jeśli nasza gumowa rurka jest zanurzona w wodzie na szczycie strumienia to konieczne będzie zastosowanie zaworu zwrotnego. W związku z tym, że kaskady tworzone są na zasadzie zamkniętego obiegu wody, warto zainwestować również w filtr oczyszczający. Na sam koniec można posadzić rośliny wokół kaskady wodnej.

Napisany przez