Wycinanie wzorów w kamieniu. Możliwości obróbcze 

Jeżeli używasz kamienia do robienia ścieżek w ogrodzie czy kamiennej elewacji, to możesz uatrakcyjnić ją i ożywić przez wycięcie w nim dowolnych wzorów. Usługi wycinania wzorów w kamieniu są zawsze robione na podstawie projektu i indywidualnego pomysłu klienta. Technikę tą można też wykorzystać w tworzeniu kamiennych ozdób do ogrodu albo do wykonania kamiennych napisów, które potem przykleja się do ściany – np. numery domów, nazwy firm lub hoteli, czy nawet loga i graficzne symbole. Możliwości są naprawdę duże i jeśli tylko mamy fantazję i ochotę, warto z nich skorzystać.

Jeszcze do niedawna cięcie kamienia kojarzyło się tylko z piłami i diamentowymi tarczami. Niestety umożliwiały one cięcia kamienia tylko w liniach prostych. Dzisiaj mamy możliwość korzystania z zupełnie innej technologii, która stwarza o wiele szersze możliwości obróbcze – jest to cięcie kamienia przy pomocy strumienia wody z dodatkiem materiału ściernego tzw. Waterjet. Maszyna do takiego rodzaju cięcia wytwarza ogromne ciśnienie (nawet do 6000 bar), które pozwala na bardzo precyzyjne cięcie kamienia. Prędkość strugi wody ze ścierniwem, u wylotu z dyszy takiego urządzenia, przekracza 300 m/s. Jeszcze ważniejszą cechą tej techniki jest fakt, że kamień można ciąć w przeróżne kształty, nie ograniczają nas już tylko linie proste. Od tej pory bez problemu można wyciąć dowolne kształty, nawet o bardzo giętych liniach, z kamienia naturalnego, gresu, ceramiki czy płytek. Po tym zabiegu krawędzie kamienia są gładkie i nie wymagają dalszej obróbki. Można ciąć kamień o grubości od 1 do 6 cm.

Ta nowoczesna metoda cięcia daje nam możliwość wycinania nawet bardzo skomplikowanych wzorów, napisów i innych kreatywnych pomysłów. Oczywiście nie każdy wzór nadaje się do wycięcia w kamieniu. Zbyt drobne elementy, bardzo cienkie i ułożone zbyt blisko siebie, mogą okazać się przeszkodą w realizacji projektu. Dlatego każdy pomysł konsultowany i sprawdzany jest indywidualnie pod kątem możliwości jego wykonania. Dzięki tej technice można stworzyć niezwykle oryginalne mozaiki, które nigdy by nie powstały przy użyciu innych metod obróbki. Niezwykłe efekty wizualne są godne uwagi. W ten sposób można sprawić, że wygląd zewnętrznej elewacji budynku czy ścieżki ogrodowej będzie zupełnie niepowtarzalny i dopasowany do naszego gustu.

Napisany przez