Mała architektura ogrodowa a łupek szarogłazowy

Kamień naturalny, jak już było wcześniej powiedziane, jako materiał naturalny fantastycznie prezentuje się w ogrodzie. Nic więc dziwnego, że wiele osób wykorzystuje go do budowy grilli, wędzarni i podobnej małej architektury ogrodowej. Konstrukcja perfekcyjnie komponuje się z otoczeniem i jest nie tylko praktyczna, ale też piękna!

Łupek jako materiał budowlany

Łupek szarogłazowy można potraktować jako materiał konstrukcyjny. Wykonanie murów z tego kamienia jest dość pracochłonne, lecz daje spektakularny efekt. Kamień jest wystarczająco wytrzymały na ściskanie, może więc być budulcem do wykonania fundamentów, jak i ścian nośnych. Do budowy grilla najlepiej jest wybrać kamień murowy bloczkowy lub płytowy.

Niektórzy wybierają też kamień surowy drobny, jednak wymaga on większej obróbki. Sam proces budowy nie jest skomplikowany, korzysta się z technik znanych od lat. Większe kamienie świetnie nadają się na nadproża, a mniejsze – do wykonania łuków. Podczas pracy zawsze starajmy się układać ładne kamienie w kierunku osoby patrzącej na grill, a gorsze starajmy się wmurować do wnętrza. Pamiętajmy też o tym, że łupek doskonale przycina się przy pomocy tarczy do kamienia i szlifierki.

 

Łupek jako okładzina

Ci, którzy chcą ułatwić sobie zadanie, wybierają łupek szarogłazowy jako okładzinę do grilla zbudowanego np. z bloczka betonowego czy cegły. Przed wykonaniem korpusu, należy wziąć pod uwagę planowaną grubość okładziny, aby całość uzyskała odpowiedni wygląd i proporcje. Najprościej jest oczywiście obłożyć grill kamieniem elewacyjnym łupanym. Inną opcją jest użycie kamienia elewacyjnego, lecz jednostronnie ciętego. Świetnie wygląda kamień jednostronnie cięty na szerokość około 5 cm. Grill do złudzenia przypomina ten, który byłby wykonany z płyt kamiennych. Należy pamiętać o tym, aby na narożnikach kamienie układać naprzemiennie, aby jeszcze bardziej zatrzeć efekt, jaki daje zwykła okładzina. Pamiętajmy też o tym, aby części, które będą miały styczność z wysoką temperaturą wykonać z cegły szamotowej lub wyłożyć szamotową okładziną. Łupek w palenisku po jakimś czasie zacznie się rozwarstwiać i niszczyć.

Napisany przez