Kamień elewacyjny cięty jednostronnie: rodzaje

Elewacje z kamienia nigdy nie wychodzą z mody.

I nic w tym dziwnego: wyglądają pięknie, naturalnie, jakby daną ścianę zbudowała sama Matka Natura. To wrażenie potęgują zwłaszcza elewacje z kamienia ciętego jednostronnie. W przypadku łupka szarogłazowego, który zachwyca feerią rudo-grafitowych odcieni, najlepiej sprawdzają się dwie metody pokrycia ściany, które omówimy w dalszej części wpisu. Łupek sprawdzi się świetnie zarówno jako ozdoba w mieszkaniu, elewacja domu, czy wykończenie architektury ogrodowej.

Kamień jednostronnie cięty na 5 cm

Kamień jednostronnie cięty na 5 cm  jest przycięty w ten sposób, aby pomiędzy jego ciętą powierzchnią mocowaną do ściany, a „licem”, które będziemy oglądać, było o k. 5 cm. Kamień ten nie ma wyłącznie równych licowych powierzchni. Posiada zarówno ostre jak i gładkie brzegi.

Kamień jednostronnie cięty na 5 cm

Dzięki temu ściana wygląda naturalnie i wydaje się być bardziej trójwymiarowa. Nierówne brzegi jednak mogą sprawiać, że między kamieniami powstaną szczeliny. Wtedy po prostu należy uzupełnić je mniejszymi kamieniami, np. rozłupując te większe. Najbardziej naturalny efekt uzyskuje się, jeśli do wypełnienia przestrzeni między kamieniami nie użyje się fugi.  Ściana oklejona tym kamieniem  jest względnie równa, wygląda, jakby była stworzona z kamiennych płyt.

Kamień jednostronnie cięty na 5 cm

Z wykonaniem takiej elewacji, przy odrobinie cierpliwości, poradzi sobie nawet amator.

Tego typu elewacja może być wykorzystywana zarówno jako elewacja zewnętrzna jak  również do wykańczania pomieszczeń mieszkalnych z zewnątrz.Kamień jednostronnie cięty na 5 cm

Kamień jednostronnie cięty zwykły

Kamień elewacyjny jednostronnie cięty zwykły charakteryzuje się tym, że poszczególne elementy mają różne szerokości, zazwyczaj od 2 cm do 10 cm. Elewacja więc nie jest „równa”, uzyskuje się więc niesamowicie naturalny efekt. Aranżacje z kamienia zwykłego świetnie sprawdzają się na podmurówkach i murach ogrodowych.Kamień jednostronnie cięty zwykły

Kamień jednostronnie cięty zwykły

Są również wykorzystywane do budowy fontann i kaskad, po których spływa woda, oraz innej infrastruktury ogrodowej.

Napisany przez