Kamień łupany, a cięty. Podobieństwa i różnice

Kamień naturalny to produkt, który nie szkodzi środowisku i nie powoduje jego niszczenia. Jest też materiałem niezwykle odpornym i trwałym, pozyskuje się go łatwo, a jego wygląd wprawia w zachwyt niejednego z nas. Te cechy kamienia powodują, że chętnie stosujemy go do robienia murków, ogrodzeń, dekoracji ogrodowych, fasad budynków, deptaków, posadzek, schodów, okładzin ściennych i innych elementów budowlanych oraz wykończeniowych. Z powodzeniem można wykorzystywać go zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. Wybierając odpowiedni rodzaj kamienia do wykonania danego projektu, musimy zdecydować się na konkretną formę jego wykończenia. Powierzchnia kamienia może być cięta albo łupana. Czym różni się kamień łupany od ciętego? W tym wpisie przeczytacie o podstawowych różnicach między nimi.

Kamień łupany

Ten rodzaj kamienia jest łupany ręcznie. Następnie podlega procesowi sortowania i segregacji. Jest dzielony pod względem długości, szerokości i grubości. Można kupić produkt, który najlepiej odpowiada na nasze zapotrzebowanie i będzie idealnie dopasowany do realizowanego przez nas projektu.

Kamień surowo łupany ma lekko wyboistą, szorstką fakturę oraz nieregularny kształt. Sposób jego wykończenia nadaje mu naturalny wygląd, dzięki czemu staje się elementem ozdobnym. To dlatego znajduje zastosowanie w budownictwie funkcjonalnym, a także dekoracyjnym. Można z niego wykonywać alejki, place, wjazdy na posesje, drogi, ulice, murki, elewacje, skalniaki ogrodowe czy ścieżki. Elewacje wykonane z takiego kamienia idealnie pasują do projektów utrzymanych w stylu góralskim, wiejskim, myśliwskim czy skansenowym. Jego dużą zaletą jest niższa cena w porównaniu do kamienia ciętego. Mimo różnicy w cenie charakteryzują się taką samą wytrzymałością. Różnią się przede wszystkim wyglądem.

Kamień cięty

Jak sama nazwa wskazuje kamień cięty ma od jednej do czterech krawędzi ciętych. Doskonale sprawdza się na zewnątrz i wewnątrz. Do wyboru mamy różne wymiary i grubości kamieni ciętych, które mogą być stosowane do wykonywania elewacji, ścieżek, murów, elementów architektury ogrodowej, kamiennych kwietników, ogrodzeń, krawężników, kominków i grilli ogrodowych. Kamień o ciętych czterech krawędziach doskonale się układa i stanowi ciekawą alternatywę dla płytek ceramicznych i elewacyjnych. Wygląda naturalnie i nowocześnie, dlatego idealnie pasuje zarówno do nowoczesnych rozwiązań (gdzie występuje aluminium i szkło), ekskluzywnych hoteli, obiektów publicznych, jak i zwykłych domów.

Napisany przez