Kamień idealny na skalniak

Zakładając skalniak w swoim ogrodzie, powinniśmy szczególną uwagę zwrócić na rodzaj wybieranych kamieni oraz ziemię. Większość ludzi uważa, że każdy kamień będzie odpowiedni, jednak warto wiedzieć jakie kamienie będą się idealnie sprawdzać w takiej kompozycji ogrodowej.

Czym jest skalniak?

Skalniak jest rodzajem ogrodu lub dekoracyjnym elementem ogródka, który jak najwierniej powinien naśladować górski krajobraz. Składa się ze skał, kamieni i ziemi oraz porastających je albo rosnących między nimi charakterystycznych roślin ozdobnych. Rośliny nie muszą być typowymi górskimi okazami, najważniejszym kryterium w ich wyborze jest to, żeby się nam podobały. Aby skalniak mógł jak najlepiej naśladować górski krajobraz, trzeba do niego wybrać odpowiednie kamienie.

Jakie kamienie najlepiej sprawdzą się w skalniaku?

Najpopularniejszymi kamieniami na skalniaki są łupki szarogłazowe, wapienie, dolomity, granity, bazalty oraz piaskowce. Specjaliści radzą, aby zdecydować się na jeden typ kamieni i zaaranżować skalniak tylko z ich pomocą. Odradza się także stosowanie polnych otoczaków, które nie nawiązują swoim wyglądem do typowo górskiego krajobrazu. Górskiego charakteru nadadzą skalniakowi kamienie wyróżniające się nieregularnymi kształtami oraz ostrymi krawędziami. Ciekawie wyglądają w takich ogródkach kamienie z przebarwieniami i naciekami, mogą być popękane albo nawet porośnięte mchem. Kamienie mogą być różnych rozmiarów, ale główną zasadą, której należy się trzymać jest to, aby nie zajmowały więcej niż 50% powierzchni całego skalniaka.

W jaki sposób kamienie determinują dobór roślinności?

Różne kamienie mają różne odczyny i mogą zmieniać pH naszej gleby. Piaskowce oraz łupki szarogłazowe mają odczyn obojętny, dlatego doskonale sprawdzają się w tego typu aranżacjach. Dodatkowym atutem łupków szarogłazowych jest ich mrozoodporność oraz słaba nasiąkliwość, dzięki czemu przez wiele lat wyglądają niezmiennie. Można z nich z powodzeniem wykonywać także mury i elementy architektury ogrodowej (takiej jak: ławki czy klomby). Wapienie i marmury mają odczyn zasadowy, bazalty i granity – kwaśny. Wybór rodzaju kamienia wpłynie na dobór odpowiedniej roślinności, która preferuje dane warunki.

Najwięcej swobody w projektowaniu skalniaków dają łupki szarogłazowe oraz piaskowce. Ze względu na swój obojętny odczyn można do nich wybierać każdy rodzaj roślinności.

Napisany przez