Kora łupkowa. Do czego służy?

Wśród produktów, jakie oferują kopalnie kamienia, możemy znaleźć taki, który nazywa się korą łupkową lub korą kamienną. I chociaż sama nazwa nie jest bardzo rozpowszechniona, kora łupkowa ma wiele zastosowań i często widujemy ją w parkach, na skwerkach w miastach, a także w ogrodach domów jednorodzinnych. Warto przyjrzeć się jej bliżej.

Ścieżki i podjazdy

Kora łupkowa idealnie nadaje się do wysypywania różnego rodzaju ścieżek i podjazdów w ogrodzie. Dzięki niej nie powstają na nich kałuże i błoto – woda odprowadzana jest do ziemi, a kamienie pozostają suche. Ścieżek można również bezpiecznie używać w zimie. Nie zamarzają one tak, jak mokra ziemia, trudniej więc się nich poślizgnąć. Ścieżki z kory łupkowej wyglądają o wiele lepiej niż wydeptana trawa. Zrobione z ładnego kamienia są fantastyczną ozdobą posesji. Korą warto wysypać też podjazd pod garaż lub miejsce parkingowe pod domem. Wygląda ona ładniej, niż wyjeżdżone w trawie koleiny. Dzięki odprowadzaniu wody przez korę auto nie stoi w wodzie i błocie gdy leje deszcz, a w zimie koła nie ślizgają się, gdy chcemy ruszyć spod domu.

kora łupkowa drobna

Kora łupkowa 30-60 mm

Inne zastosowania

Kora łupkowa ma jednak jeszcze wiele innych zastosowań w ogrodzie. Przede wszystkim używa się jej w aranżacjach ogrodowych, w połączeniu z roślinnością. Kora idealnie nadaje się do wysypania pod rośliny, zwłaszcza krzewy , iglaki i małe drzewka. Rośliny są na niej ładnie wyeksponowane. Warto taką korę wysypać na odpowiednią włókninę, która dodatkowo odseparuje korę od gruntu i uniemożliwi jej mieszanie się z glebą . To jednak nie wszystko. Kora łupkowa zapobiega wyrastaniu chwastów wokół nich. Dodatkowo zatrzymuje wilgoć w ziemi, przez co rośliny mają lepsze warunki do życia. Korą łupkową wysypać można również pas ziemi wokół domu. Dzięki niemy wokół domu nie rosną chwasty, a do tego nie brudzi się elewacja. Zazwyczaj krople deszczy spadające na ziemię tworzą błotniste kałuże, które chlapią na ściany domu. Gdy deszcz spada na korę łupkową, nie dochodzi do takiej sytuacji. Kora łupkowa (zwłaszcza frakcja od 40 do 200mm) sprawdza się również fantastycznie jako wypełnienie do gabionów. Jest często używana też do wykończenia skalniaków.

Napisany przez