Kostka brukowa czy kamień?

Osoby budujące swój nowy dom często zastanawiają się, czym wyłożyć podjazd, ścieżki lub podwórko z przodu działki. Najpopularniejszymi materiałami są obecnie kamień naturalny. oraz kostka brukowa. Ich ceny są podobne. Na co więc lepiej się zdecydować?

Kostka brukowa

Kostka brukowa jest równa i gładka. Jeśli jest dobrze położona, wygodniej po niej przejść np. w szpilkach, czy przejechać na rolkach. Kostka brukowa nadaje posesji schludnego i eleganckiego wyglądu, leczy wygląda mało naturalnie: geometryczne, równe wzory kojarzą się z symetrią i pedantyzmem. Podjazdy wyłożone kostką nasuwają na myśl te w hotelach i zajazdach – mają być praktyczne, lecz nie mają w sobie domowego ciepła. Kostka brukowa jest niestety mniej trwała niż ścieżka wyłożona z twardego kamienia. Kamień jest surowcem naturalnym, mniej nasiąkliwym, a przez to – o wiele bardziej mrozoodpornym. Jeśli marzy nam się ścieżka, która przetrwa lata, wybierzmy kamień. Przeżyje on nie jedną betonową kostkę.

Kamień naturalny

Kamień na ścieżki uważany jest za bardziej luksusowy. Jest przede wszystkim materiałem naturalnym, dodaje wiec ogrodowi niesamowitego uroku. Podwórko wyłożone kamieniem wygląda bardziej dziko i naturalnie, niż równiutko wybrukowane kostką. Dlatego też na kamień decydują się osoby, które cieszą się z bliskości przyrody, a ogród jest dla nich równie ważną częścią posesji, jak sam dom. Kamień nie jest idealnie gładki, co podkreśla jego naturalne pochodzenie. Ścieżka nim wyłożona nie wygląda więc jak zaplanowana precyzyjnie przez komputer, lecz jakby była stworzona przez Matkę Naturę. Wiele osób twierdzi, że kostka brukowa kojarzy im się z życiem w mieście – miejskimi chodnikami, parkingami i parkami, dlatego do swojego ogrodu zdecydowanie wolą wybrać kamień. Kamienie takie jak np. łupek szarogłazowy w szaro-rudych odcieniach prezentują się pięknie wśród trawy i zieleni i dodają ogrodowi sielskiego charakteru. Kamień wygląda świetnie zarówno przy domach o nowoczesnej kubaturze, jak i tych o bardziej tradycyjnym wyglądzie. Jest na tyle uniwersalny, że komponuje się też dobrze z drewnem, np. domami z bala.

Napisany przez