Zastosowanie łupku w aranżacjach wnętrz

W nowoczesnych wnętrzach, architekci coraz częściej korzystają z naturalnych materiałów wykończeniowych, w tym z kamieni dekoracyjnych. Dzięki wyjątkowe teksturze i zróżnicowanej kolorystyce, dużym powodzeniem cieszy się także łupek. Jest on bardzo trwały i łatwy w eksploatacji, z tego powodu znajduje bardzo szerokie zastosowanie począwszy od realizacji zewnętrznych, a kończąc na aranżacji wnętrz. Świetnie sprawdzi się w projektach w stylu loftowym, industrialnym, awangardowym, a nawet rystykalnym i retro. Umieszczony w dowolnym pomieszczeniu, nada mu niebanalnego charakteru.

Charakterystyka łupka

Łupkiem określa się grupę skał (metamorficznych, osadowych i krystalicznych), które wyróżniają się łupkowatością, czyli innymi słowy – zdolnością do dzielenia się na cienkie, równoległe płytki. Płytki łupkowe mają nierówną, strukturalną powierzchnie, tworzy to ciekawe, niemal rzeźbiarskie tekstury, które są ich największym walorem dekoracyjnym.

Dzięki intrygującym kształtom i barwom, płyty łupkowe są wykorzystywane do wielu różnorodnych projektów. Ich dodatkowym atutem są właściwości izolacyjne, doceniane przy tworzeniu podłóg lub fasad budynków. Wydobyty łupek naturalny, w swej surowej i nietkniętej formie ma bardzo wyrafinowany charakter, który świetnie dopasuje się do ekskluzywnych projektów i nada przestrzeni prestiżu. Cechuje go także duża wytrzymałość i odporność na warunki atmosferyczne takie jak: mróz, deszcz czy śnieg.

Łupek we wnętrzach

Chociaż łupek cieszy się ogromną popularnością przy zewnętrznych realizacjach, architekci chętnie wykorzystują go także w celu wykończenia jednej lub wielu ścian w danym pomieszczeniu. Jest to rozwiązanie, które często pojawia się w kuchni, nad blatem roboczym, na ścianie za telewizorem lub na jednej ze ścian jadalni. Łupek nie tylko przyciąga wzrok swoją oryginalną formą, lecz także nadaje przestrzeni wysublimowanego charakteru, staje się także tłem dla przeżywanych w domu chwili.

Doskonale sprawdza się także jako element wykończenia kominka i jego okolic. Może sprawić, że przestrzeń dookoła kominka wizualnie się powiększy i zachęci do wspólnego w niej przebywania. Jeżeli dom posiada kilka pięter, obrobione płyty łupkowe mogą być także użyte do urozmaicenia projektu schodów. Można je także wykorzystać jako element ozdobny słupów i kolumn w mieszkaniu, a także niektórych frontów meblowych.

Napisany przez