Najlepszy kamień do oczek wodnych

Na wybór kamienia do oczek wodnych ma wpływ efekt dekoracyjny, ale również praktyczny. Od tej decyzji będą zależeć parametry wody w zbiorniku, kondycja roślin i ryb w zbiorniku czy walka z glonami. Zakazanymi kamieniami są wapienie i dolomity, ze względu na ich niekorzystny wpływ na wodę. Odradza się też używanie piaskowców czy trawertynu. Jednym z najbardziej popularnych materiałów jest łupek szarogłazowy.

Naturalność

Ozdoby kamienne są przyjazne dla środowiska i ludzi. Natura dała im piękne i oryginalne kolory, które podkreślają elementy ogrodów, akwariów czy terrariów. Jednym z chętniej wybieranych kamieni do ogrodu jest łupek szarogłazowy. Przeważnie ma grafitowe, rude, miodowe i brązowe zabarwienie. W swoim składzie zawiera kwarc, serycyt, muskowit, biotyt oraz chloryt. Jego zaletami są duża twardość, odporność na zewnętrzne i mechaniczne czynniki atmosferyczne oraz dobra podzielność. Nie musi być poddawany cyklicznej konserwacji, gdyż przez wszystkie sezony zachowuje wizualną atrakcyjność i pełną funkcjonalność. Oczko wodne, wykonane z łupka szarogłazowego, odznacza się nieprzemijającą elegancją. Efektywną kaskadę buduje się z kamiennych łupków, a kolejne warstwy łączy się zaprawą betonową.

Kora łupkowa

Kora kamienna łupkowa powstaje z kruszenia i sortowania łupka szarogłazowego. Ma szerokie zastosowanie w architekturze ogrodowej. Idealnie nadaje się do wysypania dna, jak i zrobienia ozdobnego pierścienia naokoło oczka wodnego. Jest to alternatywa do zwykłej kory sosnowej, a jej atutem jest nierozpraszanie jej przez wiatr. Zaletami kory łupkowej jest wysoka przepuszczalność wód opadowych i jednoczesna ochrona powierzchni gleby przed nadmiernym wysychaniem. Kora dzięki kolorystyce idealnie komponuje się z otoczeniem, tworząc oryginalne tło dla roślin. Pasuje do tradycyjnych i nowoczesnych ogrodów. Warstwa kory łupkowej uniemożliwia wzrost chwastów, dzięki czemu oczko wodne wygląda elegancko.

Napisany przez